Matka se synem připravovali vraždu druhého syna

Brno – Výjimečný případ, kdy matka se svým synem připravovala vraždu druhého syna, šetří kriminalisté na Brněnsku. Důvodem byly zřejmě neshody a spory o majetek. Na vraždu si chtěli najmout tři vykonavatele, matka už jim dokonce zaplatila zálohu. Matka i syn už jsou v cele a čekají na rozhodnutí o vazbě, hrozí jim až 20 let vězení.

Matka chtěla za vraždu syna zaplatit sto tisíc korun, třem vykonavatelům stihla vyplatit zálohu 15 tisíc korun a dát jim různou elektroniku, například počítač nebo DVD přehrávač. Ihned po předání zálohy ženu zadrželi policisté. „S ničím podobným jsem se ve své praxi nesetkala. Je to výjimečné,“ potvrzuje státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Ta také upozornila, že po novelizaci trestního zákoníku už je jedno, zda byla vražda jen ve stádiu příprav. Je to prý stejné, jako kdyby byl čin dokonán. 

První informace o činu získala policie v neděli. V pondělí zadržela matku a v úterý i jejího syna, který pracuje jako řidič. Zásahová jednotka ho zadržela brzy ráno v Kolíně. Podle kriminalistů pochází oba podezřelí z bežné rodiny. „Nějaké rozpory v minulosti tam byly, ať už naschvály, nějaké napadání a tak dále, ale ta rodina jinak nijak moc nevybočovala z normálu,“ říká kriminalista Antonín Hrdlička. Druhý syn, kterého chtěli příbuzní zavraždit, podle vyšetřovatelů útok nečekal. „Když jsme mu to sdělili, byl podle mě překvapen,“ uvedl kriminalista. 

Policisté připouštějí, že informacím o přípravě vraždy zprvu nemohli uvěřit. „Policie musí prověřovat všechna oznámení a informace, ale sám za sebe mohu říci, že v prvním okamžiku se mi to zdálo trochu přitažené za vlasy, nevěřil jsem tomu,“ popsal Hrdlička. Vyšetřovatelé však brzy zjistili, že matka svůj plán míní vážně.