Rodiče si budou moci měnit délku rodičovské dovolené

Praha - Nečasova vláda chystá úpravu rodičovské dovolené. Chce umožnit maminkám, aby mohly operativně přecházet mezi dvou, tří a čtyřletou rodičovskou dovolenou. Dnes se musí maminka na začátku závazně rozhodnout pro jednu z variant, a tu už pak nemůže změnit. Přitom jen těžko může vědět, jaká bude za tři roky situace. Nově také budou moci žádat o dvouletou rodičovskou všechny maminky bez ohledu na výši platu. Podle dnes platných pravidel se musí maminky poměrně brzy závazně rozhodnout pro jednu ze tří možností.

Buď zůstat doma dva roky a brát příspěvek 11 400 měsíčně, nebo tři roky a 7 600, nebo čtyři roky a do 21. týdne mít 7 600 a potom měsíčně už jen 3 800 korun. Například paní Dana se rozhodla pro dva roky s tím, že pak by ji mohla zastoupit v hlídání její maminka.

Spousta maminek neví jistě, zda se bude moci skutečně vrátit podle domluvy do práce a zda bude mít skutečně hlídání. I pro takové matky nebo i otce chystá ministerstvo práce už od poloviny příštího roku změnu pravidel. Rodiče budou moci podle potřeby přecházet během rodičovské dovolené z jedné rychlosti na druhou. Celkový balík peněz zůstane vždy stejný. Záleží jen na tom, jak rychle si jej kdo vyčerpá.

Video Rodičovská jinak
video

Rodičovská jinak

Rodičovská jinak

Reportáž Lukáše Dolanského

„Různě naplánovat a různě proměňovat v průběhu tohoto období je skvělý nápad, protože někdy se to nepodaří tak, jak to bylo původně naplánováno,“ vyjadřuje spokojenost s návrhem zakladatelka mateřských center Rút Kolínská.

Systém bude nově fungovat tak, že celková suma, která bude vyplacena, bude vždy stejná, ať se jedná o dva, tři nebo čtyři roky. Kolik to bude, zatím ministerstvo nechce říci. Stejně ale nechce výši rodičovského příspěvku snižovat. Ten v případě dvouleté i tříleté zůstane stejný. Jen v případě čtyřleté se sníží asi o dvě stě korun, aby se celková částka vyrovnala ostatním rychlostem. V současném systému totiž byla výhodnější. Nově také budou moci žádat o dvouletou rodičovskou všechny maminky. Dříve to byly jen ty, které vydělávaly více než 16 700 měsíčně.

Výše rodičovského příspěvku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24