Déšť na jihu Moravy zatopil sklep muzea Anthropos i znojemské nemocnice

Praha - Českem se v noci přehnaly bouřky, a hasiči tak museli na několika místech čerpat vodu ze sklepů. Rozvodněný potok ve Šluknově na Děčínsku si navíc dnes v noci vynutil evakuaci dětského tábora. Celkem 22 lidí odvezli hasiči do bezpečí kolem 02:00, kdy se nad severními Čechami hnaly prudké deště. Říčka Smědá na Liberecku se zvedla na dvou místech (Předlánce a Bílý potok) na druhý stupeň povodňové aktivity a ČHMÚ předpokládá, že bude dále stoupat. Možnost rozlití toků zatím vodohospodáři v obou krajích vyloučili. Stav bdělosti nyní platí na čtyřech tocích - Kamenici ve Hřensku, Vidnávce, Osoblaze a Blanici. Bouře během noci přecházela hlavně přes Moravu a Slezsko a nejvíce napršelo ve Znojmě a v Brně, kde voda zatopila technickou místnost v muzeu Anthropos a prázdný sklep ve znojemské nemocnici.

Podle mluvčího ústeckých hasičů Milana Rudolfa požádali o evakuaci ve Šluknově sami táboroví vedoucí, když viděli, jak kolem nich stoupá voda: „Bylo to celkem 19 dětí a tři vedoucí, během hodiny a půl od nahlášení byla evakuace hotová.“ Příslušné Povodí Ohře prý zatím rozlití Císařského potoka ve Šluknově hlášeno nemá. Problémy napáchaly deště i v Jílovém na Děčínsku, kde museli hasiči na několika místech odčerpávat vodu ze sklepů. Proud vody z kopců tam ucpal kanalizaci a neměl kam odtékat.

Také na jihu Moravy zaplavovaly noční bouře a déšť sklepy. Zhruba tři stovky hasičů zasahovaly nejméně na 90 místech. U Troubska na Brněnsku čerpali vodu z laguny, která se vytvořila na dálnici D1. Odčerpávali také vodu ze sklepů brněnského Pavilonu Anthropos, kde se nachází exponáty z prehistorického období, které naštěstí nebyly zasaženy, a muzeum tak zůstává návštěvníkům otevřené. Sklepy byly zatopené také ve znojemské nemocnici.

Video Komentář meteorologa Pavla Karase
video

Komentář meteorologa Pavla Karase

Komentář meteorologa Pavla Karase

2407

Reportáž Evy Davidové

Voda se v Anthroposu objevila po několika týdnech znovu

V Anthroposu způsobil podle mluvčí Moravského zemského muzea Evy Pánkové déšť ještě větší škody než bouřka před několika týdny, tehdy šla přitom škoda do milionů korun. Do pavilonu se vylila voda z potoka nad muzeem. Lávka, která byla poškozená ještě z prvního přívalu, zafungovala jako hráz a voda se valila přímo do suterénu. Tam nastoupala až do výšky jednoho metru a poškodila zejména technické zázemí muzea včetně strojovny. Zde voda zaplavila také rozvaděče, jejichž oprava bude nákladná.

Petr Kostrhun, ředitel Pavilonu Anthropos

„Škody jsou značné, přesahují určitě částku jednoho milionu korun, a to především na zařízení - vzduchotechnice a klimatizaci. O problému jsme informovali už před několika lety, i teď jsme na to upozorňovali, ale nic se nestalo, most zůstal poškozený a situace se opakovala.“

Nejvíc výjezdů zaznamenali hasiči v Brně a jeho okolí. V Popovicích na Brněnsku čerpali vodu ze silnice pod mostem, kde uvízlo auto, v Brně v Pionýrské ulici pak z počítačové herny. Vodu pomocí čerpadel dostávali z desítek sklepů, přízemí rodinných domů, výtahových šachet i garáží. Na několika místech kraje také rozřezávali a odstraňovali z cest popadané stromy.

Oblačnost bude ustupovat k východu

Zvlněná studená fronta by měla ustupovat během noci na neděli přes Moravu a Slezsko dále k východu. Ještě zítra by však frontální vlna mohla přinést srážky především na východ a severovýchod Česka. Jelikož do ČR proudí od severozápadu chladnější vzduch, přeháňky se zde budou vyskytovat mírné v rozsahu 10 milimetrů za 12 hodin. „To jsou srážkové úhrny, které v žádném případě nepovedou k dramatickým vzestupům na našich řekách,“ dodává meteorolog ČT Pavel Karas.

Pavilon Anthropos
Pavilon Anthropos