Proti stěhování epopeje protestovalo v M. Krumlově tisíc lidí

Moravský Krumlov - V Moravském Krumlově protestovala zhruba tisícovka obyvatel a především místních studentů znovu proti stěhování Muchovy Slovanské epopeje do Prahy. Odpůrci záměru se nejprve sešli na náměstí, odkud vyrazili k zámku. V zámecké zahradě pak sledovali veřejná vystoupení. Metropole městu neprodloužila nájemní smlouvu pro epopej, a dílo se tak má po víc než 45 letech přesunout do pražského Veletržního paláce.

Protest začal po třetí hodině odpolední před budovou radnice, když se zde sešla více než stovka lidí. Studenti místního gymnázia rozeslali pomocí komunikační sítě Facebook až tři tisícovky pozvánek. Poté šlo v průvodu přibližně 600 lidí, na zámecké zahradě jich veřejným vystoupením přihlíželo zhruba tisíc. Proti stěhování epopeje se vyjádřili moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý (ODS), poslanec a starosta nedalekých Ivančic Vojtěch Adam (KSČM) i bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Ve hře je předběžné opatření, které může stěhování zvrátit

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

V zahradě lidé také podepisovali petici. Setkání zorganizovali studenti, kteří věří tomu, že se jim stěhování podaří ještě zvrátit. Tuto naději dnes vyjádřili i politici. Podle starosty Mokrého je ve hře předběžné opatření, které by mohl vydat nejbližší správní úřad, a tím je ten krumlovský. Pokud rodina nebo její právní zástupce požádá o určení vlastnictví, může úřad vydat předběžné opatření, jímž by manipulaci s majetkem zablokoval. Je tedy možné, že restaurátoři Galerie hlavního města Prahy, kteří mají v pondělí přijet plátna balit, najdou na vstupních dveřích do zámku vyvěšenou informaci o předběžném opatření, které jim zapovídá s obrazy nakládat. V opačném scénáři se počítá s tím, že restaurátoři by plátna balili a odváželi do Prahy po pěti. Svinutí a odvoz každé pětice by zabral deset dní.   

Cyklus 20 rozměrných pláten s náměty ze slovanské historie se na moravskokrumlovský zámek dostal po druhé světové válce ve špatném stavu, na zámku ho zrestaurovali a vystavili. Praha považuje epopej za své vlastnictví. Kritici přesunutí pláten však upozorňují na to, že podle malířovy závěti mělo město pro Muchova plátna postavit nový pavilon. Nestalo se tak, Galerie hlavního města Prahy je chce vystavit ve dvoraně Veletržního paláce. Podle kritiků je prostor nevhodný. Stěhování se u soudu dvakrát neúspěšně pokusila zvrátit Muchova rodina.

Chystané odvezení epopeje vzbudilo nebývalý zájem o její prohlídky v Krumlově. I dnes se před pokladnou tísnili lidé. I když průvodci prodloužili prohlídkové časy, část lidí přesto museli odmítat.

Expozice Slovanské epopeje v Moravském Krumlově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24