Praha si připsala na vrub další pochybnou zakázku, tentokrát za 800 milionů

Praha - Pražská radnice vypsala problematickou zakázku, která se týká přestavby Nové radnice a Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Hodnota zakázky je 800 milionů korun a pochybnosti ji provázejí již od začátku. Magistrát vypsal tendr těsně před volbami s mimořádně krátkou lhůtou. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN), podle nichž magistrátní úředníci porušili mimořádně krátkým termínem pro podání nabídek zákon. Pražský radní Ondřej Pecha (ODS), který má celou věc na starost se ale v listu brání, že lhůta činí 30 dní, plně v souladu se zákonem.

Magistrát zadal tendr 19. července a konec nabídek stanovil na 19. srpna. V zákoně o veřejných zakázkách je ale jako nejkratší možná lhůta uvedeno 37 dní. Výjimky se na tento případ nevztahují. Proč magistrát zadal tak krátký termín, nedokázal Pecha vysvětlit, uvedl deník.

Kratší lhůta budí podezření, že už je vybrán uchazeč, který o zakázce věděl dříve a stihl se připravit, míní šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Stavební firma Skanska CS, která se do tendru hlásí, kratší lhůtu za problém nepovažuje. Kratší lhůta nevadí ani firmě Hochtief CZ, která o zakázku také usiluje.

Rozhodne nové zastupitelstvo

HN poukazují na to, že i po předložení kvalifikační způsobilosti uvádí zákon jako nejkratší lhůtu termín 37 dní. O předložení kvalifikační způsobilosti se navíc nejedná. Soutěž na projekt rekonstrukce Mariánského náměstí loni vyhrálo sdružení MAC Architecture a DaM. Na vypracování nabídky měli architekti dva měsíce, tedy dvakrát delší dobu, než mají nyní stavební firmy. Podle architektů měla oprava dvou budov stát 700 milionů korun. Pecha neuvedl, proč si magistrát do zadání přidal stomilionovou rezervu. Neví ani, kde Praha vůbec vezme peníze na rekonstrukci.

„Bude záležet na zastupitelstvu, jakou částku přidělí této investiční akci na rok 2011. O investici bude rozhodovat až nové zastupitelstvo,“ konstatoval Pecha. Velké investiční akce Prahy se vždy projednávají ve finančním výboru. Projekt revitalizace Mariánského náměstí ovšem výbor neviděl, napsaly dnešní HN.