Plzeňský kraj přestane proplácet poplatky ve zdravotnictví

Plzeň - Plzeňský kraj zastaví od srpna hrazení zdravotnických poplatků. Rozhodli o tom dnes radní. Se Středočeským krajem je Plzeňský poslední, který poplatky ještě pacientům ošetřených v krajských zdravotnických zařízeních hradí. Ostatní kraje s proplácením skončily v červnu, mimo jiné kvůli výhradám Evropské komise. Za zhruba rok a půl, kdy kraje vedené sociálními demokraty poplatky hradily, vydaly přes 716 milionů korun.

Plzeňský kraj loni za poplatky od února do konce roku zaplatil 7,6 milionu, letos zatím radní schválili ke konci dubna vrácení poplatků za tři miliony korun ke konci dubna. Zhruba 60 procent lidí, kteří o proplácení žádali, byli senioři. Poslední žádosti o vrácení poplatků, kterými se budou radní zabývat, budou za ošetření do 31. července.

Opozice rozhodnutí uvítala

Pokud se kraj nechce vystavit problémům kvůli diskriminaci části pacientů, mohl by buď proplácet poplatky všem, nebo nikomu, konstatovala hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD). „V naší situaci Plzeňského kraje víme, že nemůžeme platit všem, i kdybychom na to měli. Zasahovali bychom do kompetencí a práv těch zdravotnických zařízení, která jsou například v gesci státu nebo která jsou v soukromém vlastnictví,“ řekla. Dnešní rozhodnutí rady hodnotí kladně opoziční zastupitel Pavel Karpíšek (ODS), dřívější krajský radní pro zdravotnictví. „Chápu, že poplatky byla strategie ČSSD před krajskými volbami, ale určitě sami věděli, že platit je jen za část lidí není dobré. Je v pořádku, že vracení poplatků zrušili, je to dobré rozhodnutí,“ řekl.

Právě neformální doporučení Evropské komise, podle níž je vracení poplatků jen části pacientů porušením práv občanů, bylo hlavním důvodem dnešního rozhodnutí plzeňských krajských radních. Hejtmanství požádalo o názor také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. I podle jeho stanoviska je vracení poplatkům pouze pacientům krajských zdravotnických zařízení diskriminující. Stejný názor získal kraj také z právní analýzy, kterou si nechal zpracovat.

Poplatky dostanou zpět jen lidé ve Středočeském kraji, systém se ale změní

Posledním krajem, který poplatky hradí, tak od 1. srpna zůstane Středočeský kraj. Ten ale právě od počátku srpna přejde na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) se totiž ukazuje, že tento způsob tolik nezatěžuje krajskou pokladnu, navíc ho jako jediný v zemi nenapadalo ministerstvo vnitra. Rath už dříve řekl, že považuje za chybu a selhání Asociace krajů ČR, že ostatní regiony tento předvolební slib ČSSD tak rychle opustily. Nový systém ve Středočeském kraji by měl navíc platit za pacienty i z těch soukromých nemocnic, čímž by měla být obejita námitka Evropské komise o diskriminaci. Podle Ratha navíc v případě, že se nebudou kraji na proplácení poplatků dostávat peníze, uspokojí třeba jen třicet procent žádostí.

Úplně první kraj, který přestal poplatky proplácet, byl Pardubický a skončil s tím pouhé čtyři dny po sněmovních volbách. ČSSD je sice vyhrála, ale ne s takovou převahou, aby měla sílu poplatky ve sněmovně zrušit. Na to právě kraje původně spoléhaly, na proplácení poplatků jim totiž docházely peníze. Vláda ODS, TOP a VV chystá v systému poplatků změny. Například by se už nemělo platit za každou položku na receptu, jako tomu je dosud, ale za recept jako takový. Zvýšit se naopak má například poplatek za pobyt v nemocnici. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) už dříve řekl, že existence poplatků znamená určitou brzdu finanční krize ve zdravotnictví.

Lékařský recept
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24