Hlášení nežádoucích účinků, které chybí v příbalových letácích, trhají rekordy

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje nejvíc upozornění na vedlejší účinky medikamentů, které chybí v příbalových letácích, za posledních pět let. Vypovídají o tom údaje shromážděné za prvního půl roku. Od letošního roku se totiž s připomínkami kromě zdravotníků mohou hlásit i pacienti, a to prostřednictvím internetu.

SÚKL takových hlášení jen do konce června napočítal na 600, což je o třetinu víc než loni, a podle Martina Beneše ze SÚKLu nejde o žádné banality: „Může se jednat i o trvalé poškození pacienta nebo dokonce úmrtí.“ Jen pro zajímavost - infarkt nebo plicní embolie po podání cytostatik, žilní trombóza u kombinované hormonální antikoncepce, vyrážky a otoky po podání kontrastních látek nebo průjmy u antibiotik. Beneš k tomu dodává, že tato situace souvisí s tím, že se víc léků dováží ze zemí třetího světa, kde je větší riziko nejakostních léků. 

O nežádoucích účincích léků se čím dál víc zmiňují i sami pacienti magistrům rovnou v lékárně. Někteří lékaři však tvrdí, že za rostoucím hlášením nežádoucích příznaků je větší aktivita SÚKLu. 

Pokud hlášení potvrdí nepříznivé vedlejší účinky léků častěji nebo ve větší míře, než se předpokládalo, může SÚKL lék navázat i na recept nebo ho v extrémním případě stáhnout z trhu.

Vyrážka - reakce na léky
Vyrážka - reakce na léky