Přijede Josef Mašín na pohřeb spolubojovníka Paumera?

Praha - Na pohřeb Milana Paumera, který patřil k protikomunistické skupině bratří Mašínů, by mohl dorazit i jeden z bratrů Josef Mašín. Poslední rozloučení s Paumerem, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 79 let, by se měl uskutečnit ve středu 4. srpna v Poděbradech, kde žil. Sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová, která se sama pohřbu zúčastní, dnes oznámila, že Josef Mašín žijící ve Spojených státech, bude tou dobou v Evropě. Podle jejího vyjádření se o účasti Josefa Mašína nyní jedná.

„Možnost by tady i byla, jsou v tom nějaké komplikace, uvidíme, jak to dopadne,“ řekla Mašínová, která na Paumera vzpomíná jako na přítele od dětství. Josef Mašín však už dříve naznačil, že se posledního rozloučení nezúčastní, byť své neúčasti na pohřbu kamaráda lituje. Mašínové se na rozdíl od Paumera po pádu socialismu do vlasti nevrátili, zřejmě i kvůli nejednoznačnému přijetí jejich činů.

Paumerovi podle Zdeny Mašínové její rodině pomáhali, když je nacisté v roce 1940 vystěhovali z Prahy a dostali se do Poděbrad. „Byla to hluboce věřící evangelická rodina, která pokládala za svou povinnost v situaci, v jaké jsme byli, nám hodně pomáhat,“ uvedla Mašínová. Paumerovo úmrtí je pro ni i velkou osobní ztrátou.

Na pohřeb se chystají i někteří politici, podle médií by se chtěli obřadu zúčastnit například premiér Petr Nečas, ministr obrany Alexandr Vondra a předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová (všichni ODS). Podle dnešního Práva na posledním rozloučení nebude třeba úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který má prý jiný program. Ozbrojený boj skupiny, který vedl ke smrti i několika civilistů, odsuzují komunisté.


Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což vyvolává v české společnosti stále nejednoznačné hodnocení. Neshodnou se na něm ani historici. Někteří pokládají členy skupiny za hrdiny protikomunistického odboje. Jiní soudí, že jejich akce spíše nahrávaly komunistické propagandě, a poukazují na to, že nebyla válka.