Ruský špion dohlížel na české věznice

Praha - Ruský agent Robert Rachardžo, který byl napojen na špičky české armády, pracoval až do loňského září jako psycholog na ředitelství Vězeňské služby. Mohl tak ovlivňovat výběr zaměstnanců věznic a být ve styku s vězni. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Rachardžo v současnosti žije podle informací ČT v Moskvě, pátrání po něm převzal Interpol.

Podle úterního vydání MfD se zjistilo, že Rachardžo je agentem ruských tajných služeb a ve „volném čase“ se čile stýká s českou majorkou - psycholožkou, která měla úzké vazby na tři vysoce postavené generály. Využíval ji, aby se dostal k informacím od generálů. Důstojnice však popírá, že by o napojení ruského agenta na Moskvu věděla. Majorku i její kontakty s agentem v ruských službách sledovala kontrašpionáž nejméně pět let.

Poslední, kdo Rachardža údajně viděl, byla jeho manželka. Po jeho zmizení nahlásila policii, že měl strach z mafie. „To oznámení podávala jeho manželka i s obavami, že její manžel trpěl v poslední době depresemi a že se bál o život údajně z důvodu toho, že mu bylo vyhrožováno,“ řekla ČT policejní mluvčí Pavla Kopecká.

Není jisté, zda svou pozici Rachardžo vůbec někdy využil

„(Rachardžo) byl jedním ze tří psychologů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Vymýšlel plány, jak se budou nabírat noví pracovníci,“ popsal MfD náplň civilní práce ruského agenta jeho bývalý kolega, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle deníku měl Rachardžo ze své pozice možnost setkávat se s vězni a měl přehled, kde kdo „sedí“. Teoreticky tedy mohl vězňům pomáhat komunikovat s vnějším světem. Mohl především ovlivňovat personální obsazení věznic, tedy výběr lidí, kteří s vězni přicházejí do styku. Není však jisté, zda se to pokoušel nějak využít, nebo zda práce ve Vězeňské službě byla jen jeho oficiálním, krycím povoláním.

Špion mohl ovlivnit výběr zaměstnanců

Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová pro ČT uvedla, že vykonával funkci psychologa ve věznici Jiřice, kde se stýkal pouze s vězni, se kterými pracoval. Podle MfD však jistý vliv měl. „Například loni v květnu představil plán, aby se nábor zaměstnanců centralizoval do Prahy a Brna. Výběr by se pak dal asi lépe ovlivnit,“ řekl listu špionův kolega. Podle něj také nechal skartovat archiv psychologických vyšetření všech zaměstnanců s odůvodněním, že musí chránit osobní údaje.

Kvůli údajné špionážní aféře ze svých míst odešli náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, národní vojenský představitel při Vrchním velitelství NATO v Evropě Josef Sedlák a první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš. Sedlák a Prokš odešli ke konci loňského roku, Hrabal letos v březnu.

Vězeňská služba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24