Kanceláři exministra Němce se nebývale daří vyhrávat státní zakázky

Praha - Advokátní kancelář bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce získala minulý týden od Vězeňské služby zakázku na právní služby za čtyři miliony korun. Dosavadního šéfa služby Luďka Kulu přitom právě Němec v době svého působení na ministerstvu jmenoval do funkce. Jen během července, kdy končila úřednická vláda premiéra Jana Fischera, pak Němcova kancelář získala tři nové státní zakázky, mimo jiné od ministerstva pro místní rozvoj. To Němec v letech 2002–2004 rovněž řídil.

Karlínská Advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová pro ředitelství věznic pracovala již dříve. Spolupráce letos skončila sporem o fakturu za tři čtvrtě milionu korun, kterou se služba zdráhala proplatit. Nyní se do služeb Vězeňské služby vrací. Co přesně teď bude Němec pro úřad dělat, jestli bude jeho kancelář dostávat odměnu paušálně, nebo za odvedenou práci a kolik zájemců o zakázku soutěžilo, nedokázalo vedení Vězeňské služby objasnit.

Vězeňství měl přitom Němec jako ministr spravedlnosti (2004–2006) na starosti a krátce před odchodem z úřadu v roce 2006 si zajistil z resortu také pravidelný příjem. Jeho ministerští podřízení podepsali smlouvu s advokátní kanceláří, kam Němec později nastoupil. „Zakázky mu dávají lidé, které sám posadil do jejich pozic. Ta vazba je úplně jasná, je to klasický střet zájmů,“ konstatoval ředitel Transparency International David Ondráčka.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Němcovu zakázku registruje i nové vedení ministerstva spravedlnosti. „Skutečně došlo k podpisu této smlouvy, nicméně byla uzavřena už za předchozího vedení,“ uvedla mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. Staronový šéf resortu Jiří Pospíšil už nechal prověřit všechna výběrová řízení, která vznikla za vedení jeho předchůdkyně Daniely Kovářové. S výsledky prověrky seznámí novináře zítra.

Němec odmítá, že by měl vliv na tendry

Druhou zakázku dostal Němec od vzdělávacího institutu spadajícího pod ministerstvo zdravotnictví, kde má veřejné zakázky na starosti jeho někdejší spolupracovník. Třetí pracovní projekt za 8,5 milionu korun pak Němec před pár týdny obdržel od dalšího bývalého zaměstnavatele - ministerstva pro místní rozvoj. „Vybíralo se na základě nabídnuté ceny a na základě nabídnuté hodinové sazby pro poradenství,“ vysvětlil vrchní ředitel právní sekce ministerstva pro místní rozvoj Jan Sixta.

Právě po Němcově příchodu se advokátní kanceláři začalo u státních institucí nebývale dařit. Radí už například energetické firmě ČEZ, Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo Ředitelství silnic a dálnic. Němec opakuje, že právnické zakázky nedostává díky svým kontaktům a že nemá vliv ani na tendry. „Je jasné, že by tady měla existovat nějaká karanténa a po dobu jejího trvání by člověk, který odejde z významné pozice, neměl možnost ucházet se o významné zakázky,“ dodal ředitel Transparency International Ondráčka.

Vězeňská služba
Vězeňská služba
Více fotek
  • Vězeňská služba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1831/183049.jpg
  • Jiří Pospíšil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1814/181354.jpg
  • David Ondráčka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1499/149817.jpg