Napříště už jen ve společenském, vzkázal zaměstnancům Drobil

Praha – Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil zavelel k důslednější etiketě a prezentaci ve svém rezortu. Podle zaměstnanecké vyhlášky totiž zakázal ministerským pracovníkům nošení ležérního oblečení. Naopak vydal přesný návod na minimální model oblečení, kterým se jeho podřízení mají prezentovat. U mužů je vyžadována uzavřená společenská obuv, dlouhé kalhoty a košile s kravatou, u žen má být samozřejmostí sukně a halenka. Problém etikety oblékání se na ministerstvu životního prostředí řešil již za úřadování několika předchozích ministrů, vždy byl však odsunut jako zbytečná byrokracie.

Drobilův záměr nařídit vhodné oblečení v práci je zřejmý – vyjádření úcty ke státní instituci. Zaměstnanci tak mají nově zapovězeny například sandále, sportovní obuv, šortky nebo trička. „Bohu díky za to, že se objevil ministr, který měl dostatek síly a rozhodnosti, aby obnovil respekt k nejvyšším státním úřadům. Ten dress code totiž vyjadřuje nejenom, jak lidé vypadají, ale především úctu ke všem lidem, kteří na úřad přicházejí a jednají,“ říká bývalý mluvčí prezidenta republiky a odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Příliš ležérním oblečením totiž člověk, který pracuje ve vrcholném státním úřadu a jedná s lidmi, podle Špačka dává najevo své pohrdání. „Já mám smysl pro ležérnost. Ale rozhodně si myslím, že slušné oblečení je v takovém prostředí, jakým je ministerstvo, skutečně na místě,“ řekl.

Vzorem pro dokonalý dress code jsou podle bývalého zaměstnance Hradu národy s tradiční šlechtickou tradicí, tedy Britové nebo Francouzi. „Například americkou etiketu bych neoznačoval jako příkladnou. Vzorem je spíše Evropa. My jsme vyrostli z aristokratických tradic a umíme se v tom lépe pohybovat,“ zakončil Špaček.