O víkendu se očekávají velké zácpy na evropských dálnicích

Vídeň/Paříž/Řím - V Evropě se na hlavních dálničních tazích k jižním mořím čekají o víkendu největší zácpy letošních prázdnin. Na dálnice vyjedou rodiny z jižního Německa, kde školákům teprve o víkendu začínají letní prázdniny. Před kolonami varovaly motoristické kluby z Rakouska či Chorvatska. Zejména Rakousko očekává tvoření dlouhých kolon. Kritický víkend předpokládají i ve Francii a v Itálii.

Prázdniny začínají o víkendu školákům z velkých jihoněmeckých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Podle Helmuta Beigla z rakouského autoklubu ÖAMTC se v roce 2009 vytvořila na začátku bavorských prázdnin 1. srpna rekordní zácpa o délce 35 kilometrů před Tauernským tunelem. Řidiči v kolonách uvízli na celé hodiny. Aktuální informace o provozu na německých dálnicích najdou motoristé také na webu.

Tauernská dálnice A10, která spojuje Salcburk s jihorakouským Villachem, patří včetně známého tunelu mezi tradičně nejproblematičtější prázdninové silniční tahy. Dopravní experti předpokládají, že už v sobotu dopoledne se před Tauernským tunelem vytvoří zhruba dvacetikilometrová kolona.

Video Rozhovor s Karlem Pospíšilem
video

Rozhovor s Karlem Pospíšilem

Rozhovor s Karlem Pospíšilem

30.7.2010, Karel Pospíšil k letnímu cestování autem

Vstup Terezy Kručinské

Provoz však zřejmě bude váznout i na ostatních hlavních severo-jižních tazích v Rakousku, včetně dálnice A2 mezi Vídní a Klagenfurtem. V jejím jižním úseku mezi obcemi Sinabelkirchen a Gleisdorf probíhají stavební práce. Očekávají se zácpy i na tyrolských dálnicích A12 a A13. Aktuální dopravní situaci na rakouských dálnicích mohou řidiči sledovat přes kamery i na internetu.

„Nápor očekávají i naše spolupracující automotokluby, které monitorují neustále situaci,“ uvedl Karel Pospíšil z Ústředního automotoklubu. Jedná se o tahy ze severu na jih, zejména Švýcarsko a Rakousko, doplnil Pospíšil.

Provoz komplikují také různá dopravní omezení. Minulý týden bylo na evropských silnicích a dálnicích 1 900 uzavírek z důvodu stavebních oprav. Pospíšil doporučuje nevyjíždět v inkriminované časy, kdy třeba v sobotu začínají v některých německých spolkových zemích prázdniny. Je lepší rozložit jízdu a vyhnout se víkendům. V autě je třeba před jízdou zajistit i dostatek tekutin pro sebe a děti.

Situaci může ještě zkomplikovat příjezd fanoušků formule 1 z Německa či Itálie na víkendovou Velkou cenu Maďarska na Hungaroringu u Budapešti. Dlouhé čekací doby se předpokládají u bývalého rakousko-maďarského hraničního přechodu Nickelsdorf, protože motoristé si tu musí obstarat maďarskou dálniční známku. Problémy se kvůli přesunu fanoušků na Velkou cenu očekávají v sobotu i v Česku na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem a dále také na silnici E55 přes České Budějovice.

Švýcarský autoklub TCS upozorňuje na četná staveniště na švýcarských silnicích. V pátek odpoledne a večer se očekává tvoření kolon v obou směrech u Gotthardského tunelu.

Chorvatský autoklub HAK varuje před zvýšeným provozem na tamních silnicích a dálnicích v pátek odpoledne, celou sobotu a v neděli odpoledne. Provoz na chorvatských dálnicích lze sledovat také přes online kamery na internetu.

Zvláště v sobotu se osobní automobily zdrží na hraničních přechodech se Slovinskem i Bosnou a Hercegovinou. Velmi hustý provoz má být na chorvatských dálnicích, včetně klíčové autostrády A1 mezi Záhřebem a Splitem.

Francie očekává na silnicích stejně jako každý rok o tomto víkendu velmi napjatou situaci. Kritická situace ale vypukne již v pátek a úřady radí, aby lidé raději zvolili k cestování až neděli. Ve Francii se také o víkendu bude mnoho lidí z dovolené vracet a zácpy se budou vytvářet zejména v sobotu.

V Itálii začíná o tomto víkendu hlavní období dovolených. Podle italských úřadů se hlavní nápor na italských silnicích očekává v pátek odpoledne a po celou sobotu. Stejná situace se bude opakovat i příští víkend. Nejvytíženější budou silnice vedoucí ze severu na jih Apeninského poloostrova, především Autostrada del Sole a A14 Adriatica. Zácpy se očekávají na výjezdech ze všech velkých měst a na severu Itálie, kam budou směřovat turisté ze severních zemí. Aktuální dopravní situaci na italských dálnicích lze sledovat zde.