Tůma bude na podzim kandidovat jako člen TOP 09, chce si posvítit na Opencard

Praha - Bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma, který bude kandidovat v podzimních komunálních volbách za TOP 09, si zvolil za prioritu efektivní vynakládání městských peněz. Svůj volební program strana nyní sestavuje. Guvernér se hodlá stát přímo členem TOP 09, nebude tedy kandidovat jako nestraník. Některé projekty nynější radnice jako například karta Opencard či stavba tunelu Blanka podle Tůmy vypadají tak, že „za mnoho peněz je málo muziky“. Podívat se prý chce na největší kontrakty, dodavatele a smlouvy uzavřené v posledním roce. Pokud budou pro město nevýhodné, bude tlačit na jejich změnu.

Magistrát se v poslední době stal terčem kritiky opozice za způsob vypisování některých zakázek. Vyčítala mu i vypisování zakázek v hodnotě stovek milionů korun několik měsíců před volbami. Podle opozice by o velkých projektech mělo rozhodnout až nové vedení města. TOP 09 má, alespoň podle svých výsledků z nedávných parlamentních voleb, zřejmě reálnou šanci v podzimních komunálních volbách uspět a ukončit mnohaleté vládnutí ODS na pražské radnici. „Můžeme se ocitnout za jisté situace i v pozici opoziční strany,“ připustil ale dnes Tůma.

Lídr strany nechtěl komentovat možnost případné spolupráci s ODS. „Volební koalice se budou odvíjet od toho, jak dopadnou volby,“ řekl. Předseda pražské ODS František Laudát v minulosti uvedl, že si spolupráci s některými lidmi ze současného vedení pražské radnice nedovede představit. Tůma ve funkci guvernéra ČNB působil od prosince 2000, funkce se vzdal k letošnímu 30. červnu. Mandát mu měl vypršet v únoru 2011, nechtěl ale končit ve stejnou dobu jako většina členů bankovní rady.

Schwarzenberg guvernéra přemluvil ke vstupu do politiky

Ke vstupu do politiky jej prý přemluvil vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg svým argumentem, že nyní existuje příležitost určité věci změnit, která se už nemusí opakovat. TOP 09 byla podle Tůmy jediná politická strana, která ho s nabídkou oslovila. Schwarzenberg Tůmu před novináři pochválil slovy, že se guvernér ČNB ve svých dosavadních funkcích osvědčil.

Cílem TOP 09 je podle ministra zahraničí uskutečnění nutných reforem v metropoli, „aby zlořády, které se zahnízdily v Praze, byly odstraněny“. Tým pro komunální volby, který TOP 09 spolu s Tůmou představila, by podle Schwarzenberga neměl vést Prahu k zářným zítřkům, ale k nápravě věcí, „které jsou dnes poněkud pochybné“.