Policie se zameřila na technický stav autobusů

Praha - Policie po celé zemi kontroluje řidiče autobusů. Zaměřila se zejména na alkohol a technický stav vozidel. V Praze policisté prověřovali šoféry hlavně na parkovištích autobusů městské hromadné dopravy. Nevyhovující technický stav autobusů byl nejčastějším prohřeškem, který dnes policisté v rámci dopravněbezpečnostní akce v Praze řešili. Jeden z kontrolovaných autobusů musela policie dokonce odstavit. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové měl vůz tak vážné závady, že nemohl pokračovat v jízdě.

Dalším dnem tak pokračovala mezinárodní akce TISPOL tentokrát na koncových zastávkách autobusů. „Zaměřujeme se především na kontrolu technického stavu vozidel a dále kontroly alkoholu u řidičů,“ uvedla Kropáčová.

U stanice metra Háje v Opatovské ulici policisté prověřili asi dvacet autobusů. Alkoholové testery všude ukázaly nulové hodnoty. S technickým stavem to bylo horší. Autobus na lince 293 měl zrezivělou konstrukci, neplatnou licenci a nefungující plošinu pro vozíčkáře. Další jízdu mu policisté museli zakázat. Vůz byl podle policie pro běžný provoz nebezpečný. Řidič autobusu navíc neměl úplnou povinnou výbavu. Záložní vůz sice přijel, podle policistů ale ještě ve výrazně horším stavu než ten předchozí. Se špatně fungujícími brzdami, prasklým sklem, shnilou plošinou a také bez licence.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Třídenní akci zahájila policie už ve středu. Na několika místech v metropoli zastavila téměř 500 aut a zejména řidičům osobních aut udělila desítky pokut za zhruba 120 000 korun. Nejčastějšími prohřešky byla příliš vysoká rychlost nebo jízda bez bezpečnostních pásů. Tresty padaly i za nevyhovující technický stav vozidel, pět lidí řídilo pod vlivem alkoholu. Kontroly zaměřené na autobusy má pražská policie naplánované až do pátečního večera. Výsledky z celé akce budou k dispozici v sobotu.