Jančík rezignoval na funkci starosty Prahy 5

Praha - Kontroverzní starosta městské části Praha 5 Milan Jančík (ODS) dnes na zasedání zastupitelstva městské části oznámil svou rezignaci. Z funkce starosty odstupuje na vlastní žádost k 31. červenci. Zastupitelstvo to potvrdilo, pro jeho konec ve funkci se vyslovilo 27 z 36 hlasujících. Opozice se o odvolání Jančíka dříve bez úspěchu několikrát pokoušela. Zastupitelé rovněž projednávali opoziční petici, která požadovala odvolání městské rady a provedení forenzních auditů na radnici. Milan Jančík platnost podpisových archů zpochybnil vlastní právní analýzou, zastupitelstvo tak petici pouze vzalo na vědomí.

„K tomuto kroku jsem se rozhodl naprosto dobrovolně,“ řekl v diskusi na úvod Jančík. Martin Fott (ODS) zdůraznil, že Jančíka přinutila k rezignaci pražská ODS a že starostu ve funkci drželi i koaliční partneři z ČSSD a SNK ED. Podle Jana Martince (SZ) je kandidátka ODS i ČSSD do komunálních voleb stejně plná Jančíkových příznivců. „Bojím se, co bude pokračovat,“ řekl s odkazem na Jančíkův styl vedení radnice, který považuje za nedemokratický.

Jančík: Důvody jsou osobní, žádný tlak na mě nebyl

Zastupitelé za Stranu zelených nebo Jiří Vitha z TOP 09 žádali, aby Jančík řekl, jaké důvody ho k rezignaci vedly, a aby své působení v čele smíchovské radnice zrekapituloval. „Důvody jsou osobní, žádný tlak na mě nebyl,“ reagoval Jančík. Zdůraznil, že na účtu úřadu městské části je téměř 860 milionů korun, a že tudíž nechápe, proč je kritizován za to, že „zašantročuje“ peníze městské části: „Vidím, že akt dobrovolného odstoupení není respektován se vší vážností.“

Městskou část až do říjnových komunálních voleb povede první místostarosta Petr Horák (ODS). Horák ale zřejmě nebude mít stejné kompetence jako současný starosta. Jančík na středeční tiskové konferenci řekl, že některé jeho pravomoci už byly rozděleny mezi ostatní radní. Dnešní návrh Jana Martince (SZ) zařadit na jednání zastupitelstva volbu nového starosty neprošel.

Zastupitelstvo petici o odvolání městské rady vzalo na vědomí

Zastupitelstvo Prahy 5 na dnešním zasedání vzalo na vědomí petici za odvolání rady městské části, kterou iniciovali opoziční zastupitelé. Na návrh nezávislé zastupitelky Evy Kalhousové zároveň zastupitelstvo uložilo kontrolnímu výboru, aby prověřil právní analýzu, podle níž je petice podezřelá. S analýzou přišel právě starosta Milan Jančík. „Z podpisových archů nelze zjistit, zda podepsané osoby dosáhly 18 let,“ prohlásil Jančík.

Odstupující starosta na jednání také tvrdil, že podle právního stanoviska pravost některých podpisů vzbuzuje pochybnosti. Přesto prý petici zařadil do programu jednání. Podle zástupce starosty Michala Šestáka (ČSSD) podepsalo petici 497 lidí. Kromě výměny ve vedení města opozice v petici chce, aby byly vypracovány forenzní audity hospodaření městské části od roku 2006, a aby všichni zastupitelé zveřejnili přiznání o majetku a střetu zájmů.


Jančíka opozice kritizovala mimo jiné za údajně nevýhodný prodej Ženských domovů na Smíchově nebo za smlouvy s firmou Agentura Praha 5, která pro městskou část vymáhala po neplatičích nájemné. Letos v březnu podala organizace Transparency International na Jančíka a další představitele radnice kvůli smlouvám mezi Prahou 5 a Agenturou Praha 5 trestní oznámení. Kolegové z pražské ODS Jančíkovi vyčítali, že kvůli své kontroverzní pověsti ubírá ODS voličské hlasy. Jančík byl ve funkci starosty od roku 2002.