Desítky lidí se zřejmě v Českých Budějovicích nakazily úplavicí

České Budějovice – V jihočeské metropoli se zhruba u 50 lidí objevilo průjmové onemocnění úplavice. Postižení se nejspíš nakazili z bramborového salátu v jedné jídelně na okraji města. První příznaky se objevily o víkendu u zhruba 30 strávníků, dnes se navíc přihlásili hygienikům další lidé s podobnými příznaky. „Kultivační vyšetření do čtvrtka potvrdila bakteriální onemocnění bacilární úplavicí nejdříve u jedenácti osob a teď k nim další tři přibyli. Momentálně tedy registrujeme 14 případů,“ upřesnil ředitel Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Zdeněk Velikovský.

Všichni postižení snědli minulý pátek v jídelně bramborový salát, který by mohl být zdrojem bakterie. Hygienici ve středu dělali odběry u zaměstnanců stravovacího zařízení, ale výsledky ještě nemají k dispozici. Šest lidí je kvůli úplavici hospitalizováno v nemocnici, podle lékařů ale nikdo není v ohrožení života.

Hygienici nařídili v jídelně dezinfekci a také informovali o situaci okolní firmy, jejichž zaměstnanci se tam stravovali. Pacienti, u nichž se zjistí úplavice, musejí zůstat doma a jisté omezení se týká i jejich rodinných příslušníků. „Například děti, jejichž rodič nebo sourozenec má úplavici, nesmí cestovat na letní tábor,“ upozorňuje epidemioložka krajské hygienické stanice Marcela Fryšová.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Bacilární úplavice je jedna z nejnakažlivějších bakteriálních střevních nákaz. Vysoce nakažlivé průjmové onemocnění se může projevovat vysokými teplotami, bolestí břicha, bolestivým nutkáním na stolici, provázejí je vodnaté průjmy s příměsí hlenu a krve. Nebezpečné je zvláště pro starší lidi, organismus se totiž rychle dehydratuje.