Pospíšil oficiálně rezignoval na šéfa plzeňských práv

Plzeň - Děkan plzeňských práv a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ukončí své působení v čele fakulty 8. srpna. Rektorovi Západočeské univerzity (ZČU) předal dnes rezignační dopis a po devíti měsících tak opustí křeslo děkana, které zaujal po největší aféře polistopadového vysokého školství v ČR. Za Pospíšilova působení si právnická fakulta předsevzala očištění svého jména. Volby nového děkana by se měly uskutečnit v září.

„Je to k 8. srpnu, protože proděkan Petr Bezouška má dovolenou a já potřebuji ještě alespoň týden na předání úřadu,“ uvedl Pospíšil a dodal, že vedení fakulty se až do voleb ujme první proděkan Karel Eliáš. Rektor Josef Průša rezignaci přijal. „Vyzvu akademický senát, aby se urychleně sešel a vyhlásil volby,“ řekl končícímu děkanovi Průša.

Jiří Pospíšil:

„Teď bude záležet na akademické obci, zda si uvědomí, že fakulta v zásadě, jak se říká, slezla hrobníkovi z lopaty.“

Pospíšil už dříve na adresu fakulty uvedl, že reformní úsilí bylo úspěšné. Nyní jsou podle něj prakticky vyloučeny možnosti, že by ve škole někdo studoval nestandardně. Vedením byl Pospíšil pověřen po rezignaci děkana Jaroslava Zachariáše loni v září, děkanem ho senátoři zvolili v listopadu.

Během Pospíšilova působení práva obnovila orgány fakulty a změnila strukturu kateder, která více odpovídá personálním kapacitám a moderním trendům v oblasti práva. O třetinu snížila počet zaměstnanců, po vzoru ostatních fakult univerzity zavedla kreditní systém, přijala vyhlášky znemožňující nestandardní uznávání zápočtů a zkoušek a změnila systém přijímacího řízení.