Jedno pivo za volantem nevadí, tvrdí experti ministerstva

Praha - Závazné stanovisko expertů ministerstva zdravotnictví (MZ) potvrzuje, že do hranice 0,24 promile alkoholu nelze prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem. Hranice odpovídá zhruba jednomu velkému desetistupňovému pivu. O otevření cesty k toleranci jednoho piva před jízdou ministerstvem informují Lidové noviny (LN).

„Závěr je takový, že do zmíněného limitu není možné prokázat ovlivnění řidiče,“ cituje z posudku, který stvrdila bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka o byrokracii s dokumentací:

„Pokud řidič řekne, že nepožil alkoholický nápoj, a přesto nadýchá, musí policie vyplnit složitou papírovou dokumentaci a zaslat ji ke správnímu řízení.“

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové

Šéf dopravní policie Leoš Tržil deníku řekl, že takové výsledky posudku tušil. Zdrženlivě se k povolení jednoho piva stavějí také dopravní odborníci. Tržil před zavádějící interpretací posudku, který leží na dopravě teprve necelý týden, varoval. „Pozor, to rozhodně není průlom nulové tolerance,“ zdůraznil. Za určitých okolností podle něj může dospělý člověk nadýchat nad zmíněnou hranici i při vypití malého piva.

Bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková:

0„Dá se říci, že pokud je takováto hladina naměřená ve vydechovaném vzduchu detektorem, tak není průkazné, zda řidič požil či nepožil alkohol před jízdou.“

Původní záměr úřadů konstatoval, že pokud se prokáže, že alkohol v míře do 0,24 promile neovlivňuje řidiče, bude nařízeno, aby policejní hlídky alkohol v krvi motoristů do této hodnoty ignorovaly. „Bylo jasně řečeno, že v takovém případě vedení dopravní policie skutečně tento pokyn vydá,“ potvrdil Pokorný.

To se ale podle listu nelíbí dopravní policii. Trend ve zbytku Evropy totiž směřuje spíše ke zpřísňování limitů. O zavedení nulové tolerance uvažuje do budoucna stále více zemí. Česko by se tak vydalo úplně opačným směrem. Jasné je tedy zatím pouze to, že policisté budou muset ke stanovisku MZ přihlédnout, uvedly dnešní LN.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1343/134252.jpg
  • Dana Jurásková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1112/111176.jpg