Léto je v plném proudu: Pozor na dětské úrazy

Praha - Letní prázdniny jsou sice pro děti časem radovánek, stoupá ale počet dětských úrazů. Většinou mají jeden jediný důvod, a tím je nedostatečná pozornost jak ze strany samotných dětí, tak jejich rodičů. Ti totiž často porušují zákon a nechávají dítě cestovat v autě bez dětské sedačky, popřípadě na kole bez helmy. Tyto bezpečnostní pomůcky přitom mohou zamezit nejedné rodinné tragédii.

Zřejmě nejčastější příčinou dětských úrazů v létě jsou autonehody. Velmi často si také děti ublíží při běžných hrách na zahradě nebo na hřišti. Časté jsou různé zlomeniny nebo poranění hlavy a břicha v důsledku pádu ze stromu. Pozor by si také měli dát rodiče, kteří se svými potomky vyrazí k vodě, nebezpečí může číhat i v malém venkovním bazénku. 

Ročně se u nás stane asi 300 tisíc úrazů u dětí, které si vyžádají ošetření u lékaře. Zhruba 300 případů končí smrtí dítěte, dalších 3 000 pacientů si pak odnáší trvalé postižení, jako je ztráta zraku nebo končetin nebo upoutání na invalidní vozík. 

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Třeba pražská záchranná služba eviduje jen za loňské dva měsíce prázdnin 433 výjezdů k dětem. „V případě jakýchkoliv vážnějších úrazů, nebo když dospělý nebyl u úrazu, je nutné vyhledat odbornou pomoc, protože jen traumatolog je schopen diagnostikovat případná vážná poranění,“ apeluje odborný ředitel Městské záchranné služby v Ostravě Tomáš Nykel. 

Z hlediska věku jsou nejohroženější skupinou čerství školáci, tedy děti mezi šestým a osmým rokem života, které jsou často roztěkané. Dětský chirurg Jan Trachta proto rodičům radí neustále děti hlídat a být ve střehu. Člověk se tím sice připraví o část letní pohody, to je ovšem mnohem lepší než trvalé následky v důsledku úrazu. U starších dětí zase stoupá nebezpečí, protože častěji sedají na kola a hlavně motorky, navíc už nejsou pod takovým dohledem. Proto většinou utrpí úrazy vážnější.

Lékař ošetřuje poraněnou nohu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24