Šumava nastolila nová kritéria staveb a rekonstrukcí

Klatovy – Šumava má nový manuál, který určuje kritéria staveb i rekonstrukcí v národním parku. Návod má co nejvíce sladit domy s okolní krajinou. Svým rázem mnohé překvapil, navrhuje totiž i zbourání některých staveb. Obec Borová Lada chce dokonce úplně vyjmout z území parku.

Architekti v dokumentu také hodnotí současný architektonický stav ve všech obcích v Národním parku Šumava. Například v obci Horská Kvilda doporučují nechat zbourat vznikající ekofarmu, jejíž zastavěná plocha je okolo devíti set metrů čtverečních. „Největší problém tkví v tom, že v minulosti vůbec někdo takhle veliké zastavění plochy dovolil,“ říká starosta Horské Kvildy Jan Janoušek (nez.).

Ještě nepříznivěji ale architekti hodnotí krajinný ráz obce Borová Lada. Kvůli vznikajícímu satelitu doporučují obec vyjmout z národního parku, starostka nad tím kroutí hlavou. „Správa na jedné straně něco povolí a na druhé straně nás proto, že to tady máme, chce vyškrtnout. To je absurdní,“ prohlásila starostka obce Jana Hrazánková (nez.).

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí soudí, že do budoucna bude velmi záležet jak na spolehlivém výkonu úředníků na Správě Národního parku Šumava, tak na kázni stavebních investorů na území národního parku. Vznikající manuál by měl být nezávazným návodem pro stavebníky a úředníky v národním parku.

Někteří ale už nyní otevřeně pochybují. „Z té zprávy si jen vyzobou některé věci, jimiž se bude správa parku ohánět, a to, co bylo záměrem té koncepce, nepřinese vůbec nic,“ trvá na svém starosta Modravy Antonín Schubert (nez.).

Stavba ekofarmy na Šumavě
Stavba ekofarmy na Šumavě
Více fotek
  • Stavba ekofarmy na Šumavě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1839/183805.jpg
  • Národní park Šumava autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1817/181644.jpg