V Kladrubech se setkali motorkáři i ti, kteří po nehodě skončili na vozíku

Kladruby - Rehabilitační ústav v Kladrubech uspořádal den příznivců motocyklů, na kterém se sešli příznivci jízdy na dvou kolech s těmi méně šťastnými, kteří po úrazu na motorce skončili na vozíčku. Preventivní akce měla upozornit motorkáře, aby sundali nohu z plynu. Handicapovaným řidičům zase ukázala, že i po osudové ráně mohou žít normální život a dokonce řídit motorku.

Hlavní tváří akce byl 17letý Lukáš Šembera – bývalý jezdec mistrovství světa silničních motocyklů, který si při exhibici poranil páteř a už rok jezdí na vozíku. Šembera přivezl do Kladrub ukázat závodní speciál Yamaha R1 1000, hlavně ale doufá, že si motorkáři po podobném setkání uvědomí, že se dá jezdit i pomaleji. 

Organizátoři pojmenovali setkání Respekt, právě ten by prý totiž motorkářům na silnicích nejvíce pomohl. Za posledních šest měsíců jich totiž zemřelo už přes 30. Organizátorka Štěpánka Foxová proto doufá, že na českých silnicích zavládne respekt nejen mezi motorkáři, ale obecně mezi všemi účastníky silničního provozu. 

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Setkání ale mělo ukázat i handicapovaným lidem, že úraz neznamená konec. K vidění proto byly různě upravené stroje, které mohou řídit i lidé na vozíku. Ať už jde o čtyřkolky nebo speciální motocykly, které se dají řídit jen rukama. „Je potřeba se nevzdávat, i přes fatální začátek, který vypadá, že je konec. Ale dá se dělat spousta věcí, a proto tady jsme, abychom ukázali, co všechno se dá dělat,“ vysvětluje Jiří Suchánek ze sdružení Adrenalin bez bariér.