Z české přírody zřejmě zmizel hnědásek osikový, zbývá jen velmi malá šance

Praha – Z českých luhů a hájů zřejmě zmizel další živočišný druh. Jde o motýla hnědáska osikového, který se v posledních letech u nás vyskytoval už pouze v Dománovickém lese na Kolínsku. Vědci se tam po celý červen pokoušeli najít alespoň nějaké dospělé motýly, našli ale pouze jediného samce. Přitom ještě nedávno u nás poletovaly tisíce hnědásků osikových.

Už loni našli vědci jen 13 hnízd s housenkami a letošní deštivé jaro bylo pro hmyz obecně velmi špatné. Naděje ale ještě žije, vědci doufají, že se jim podaří na podzim nalézt alespoň nějaké hnízdo s housenkami. 

Za úbytek hnědásků osikových může podle vědců hospodaření v Dománovickém lese. Tento motýl totiž potřebuje nízké a střední velmi prosvětlené lesy, které jsou velmi pestré. Majitelky lesa ale nechtěly přistoupit na výraznou změnu hospodaření, která by zahrnovala plošné kácení starších stromů.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Ministerstvo životního prostředí proto připravilo i druhý návrh, který byl mírnější. Jenomže znovu neuspělo, majitelky odmítly i jednání o odkupu pozemků. Na ochranu hnědásků přitom mohl vlastník lesa čerpat miliony z různých fondů.