Vstup do Svatovítského chrámu již není zadarmo

Praha - Vstupné se bude od dnešního dne opět platit ve větší části katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Návštěva jedné z nejznámějších památek hlavního města se totiž zařadí mezi hradní prohlídkové okruhy. Zadarmo se tak návštěvníci nově dostanou jen do menšího prostoru u vchodu. Opatření má podle Správy Pražského hradu zamezit tvorbě front a urychlit prohlídky katedrály.

Léta tahanic, jestli patří katedrála církvi, nebo státu, skončily dohodou a smírem, návštěvníci z toho ale profitovat nebudou. Kdo se bude chtít podívat dál než pár kroků od vchodu, bude muset zaplatit. „Opatření zamezí tvorbě dlouhých front a urychlí prohlídky katedrály,“ uvádí důvod zavedení vstupného František Kadlec ze Správy Pražského hradu.

Správa Hradu se tak vrací k systému, který fungoval před rokem 2006. Možnost podívat se do katedrály budou mít návštěvníci nově jen v rámci dvou variant okruhů Pražského hradu. Velká trasa stojí dospělého 350 korun, malá o 100 korun méně. Zahrnuje přitom i Starý Královský palác, Baziliku svatého Jiří a Zlatou uličku s Daliborkou. Samostatné vstupné, které se platilo katolické církvi do roku 2007, už možné nebude.

Video Vstup do katedrály sv. Víta je opět za peníze
video

Vstup do katedrály sv. Víta je opět za peníze

Čí je katedrála?

0Spory o správy Svatovítského chrámu trvaly od roku 1992. K dohodě došlo až letos - po nástupu Dominika Duky do úřadu arcibiskupa pražského. Stát a církev budou katedrálu spravovat společně s tím, že soudní spory o vlastnictví nebudou pokračovat. Shodu formálně stvrdil i Ústavní soud.

Lidé, kteří zaplatí za prohlídku v rámci jednoho ze dvou okruhů, se dostanou do katedrály rychleji a budou si moci prohlédnout celou historickou část budovy, mimo jiné i kapli svatého Václava a náhrobky přemyslovských králů a knížat.

Katedrála sv. Víta
Zdroj: ČT24
Autor: Jana Benediktová