ODS stále vybírá superlídra do podzimních voleb, překvapit v nich může Reedová

Praha – Zajímavý souboj slibují podzimní komunální volby v Praze. Sérií skandálů v nich totiž občanští demokraté mohou přijít o svou neporazitelnost. Podle posledních průzkumů by v Praze vyhrála TOP 09, která pražskou ODS porazila také ve volbách do Poslanecké sněmovny. Navíc přišla s velmi silnou zbraní – bývalým guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, coby kandidátem na pražského primátora. ODS o svém superlídrovi teprve bude rozhodovat. Nabízí se buď kandidát nezávislý, lídr některého z obvodů, nebo možnost, že strana nakonec žádného superlídra nevybere. Sociální demokraté vsadili ve volbách na advokáta, který již má politické zkušenosti, a to Jiřího Dientsbiera mladšího.

Pražská ODS chce rozhodnout o svém superlídrovi až na poslední chvíli 9. srpna. „ODS se uklidňuje tím, že je to promyšlená taktika. Strana ale zatím nepřišla s tak silnou osobností, která by mohla čelit mediálnímu obrazu Zdeňka Tůmy,“ řekl Martin Rumler, vedoucí pražské redakce MF Dnes. Padala přitom různá jména – například děkan 1. lékařské fakulty UK Tomáš Zima, senátor Tomáš Töpfer či šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz. „Nezávislá osobnost může zmírnit negativní dopady skandálů kolem ODS, ale nevěřím, že by Pražané zapomněli,“ prohlásil Rumler.

Starosta Prahy 1 Filip Dvořák označil za vhodnou kandidátku za ODS Marii Kousalíkovou, náměstkyni současného primátora pro školství. „Kousalíková je z “bémovského„ křídla z Prahy 6. Nemyslím si, že toto křídlo nyní má nějakou sílu,“ podotkl Rumler. Podle toho nakonec nejpravděpodobnější taktikou bude kolektivní vedení a snaha představit to jako přednost.

Jedinou achillovou patou kandidáta za TOP 09 Zdeňka Tůmy je podle Rumlera neznalost pražské komunální politiky a politiky vůbec. „Tůma zná politiku ze své funkce, ale pražská politika je svět sám pro sebe,“ konstatoval Rumler. Důležité bude rovněž, kým se případně Tůma obklopí. Podle průzkumů by po volbách mohla vzniknout velká koalice ODS a ČSSD.

Markéta Reedová z Věcí veřejných získala v internetovém referendu strany 82 procent hlasů a byla tak potvrzena jako kandidátka za VV. „Dělala tři roky kulisu pražské ODS v radě, otázka je, jak to bude veřejnost vnímat. Myslím si, že tady ale Věci veřejné zacílily dobře, Reedová poměry v Praze zná a je jejich dlouholetá kritička,“ dodal Rumler.

Pražský primátor Pavel Bém
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24