Oulického černé stavby v Českém středohoří mají stále šanci na legalizaci

Ústí nad Labem – Ústeckým úředníkům leží už rok na stole kauza černých staveb vlivného podnikatele a kmotra ODS Patrika Oulického. Dosud ho za nelegální stavby v CHKO České středohoří nikdo nepotrestal a všichni si kauzu přehazují jako horký brambor. Úředníci se hájí tím, že trest nemohl padnout, protože kauza ještě neskončila, teď ale rozhodují o tom, že nelegální stavby dodatečně povolí. Podnikateli přitom hrozila milionová pokuta. Oulický se k černým stavbám nevyjadřuje, na žádost ČT o rozhovor nereagoval.

Podnikatel si v chráněné krajinné oblasti postavil načerno obří zeď, bazén a příjezdovou cestu ke svému sídlu. O černých stavbách nejprve rozhodovaly Trmice. Místní úředníci chtěli stavby, které kritizuje i správa chráněné krajinné oblasti, nechat zbourat. Případ jim ale odejmul krajský úřad, který ho následně předal ústeckému magistrátu. Ten řízení o odstranění staveb po několika týdnech přerušil. Úředníci ho ale teď řeší znovu. Patrik Oulický totiž u problémových staveb požádal o dodatečnou kolaudaci. Jak řízení dopadne, je ale těžké předvídat. Podle mluvčího Magistrátu města Ústí nad Labem Milana Knotka se buď stavby odstraní, nebo získají dodatečné povolení.

Oulický tak má nyní další možnost, jak všechno napravit. „Stavební úřad si vyžádal od pana Oulického obrovské množství podkladů k celé věci, a až ty podklady obdrží, tak teprve může objektivně rozhodnout,“ řekl ČT Knotek. Postup úředníků prošetřovala i policie, žádné obvinění ale nepadlo. Podle mluvčího Policie ČR Ústí nad Labem Vladimíra Junka nebylo šetřením celého případu zjištěno, že by došlo ke spáchání jakéhokoli trestného činu.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Celou kauzu už dříve kritizoval i ombudsman Otakar Motejl, podle kterého chyboval jak ústecký magistrát, tak krajský úřad.