Lužnice hlásí 2. povodňový stupeň, vodáci by neměli vyjíždět

České Budějovice - Hladina v řece Lužnici poblíže obce Majdalena na Jindřichohradecku dosáhla před polednem druhého povodňového stupně, vodáci by na ni neměli vyjíždět. Škody velká voda ale nepáchá, rozlila se po okolních loukách. Hladina se zvýšila vlivem intenzivních srážek kolem rakouského Gmündu a v Novohradských horách v noci na úterý. Kulminovat by měla dnes odpoledne. Dnes by se v jižních Čechách srážky objevit neměly.

„V noci na úterý byly v jižních Čechách plošné srážky, ale v okolí rakouského Gmündu spadlo podle radaru až 100 milimetrů vody, ta se spolu se srážkami, které vypadly v Novohradských horách, nakoncetrovala do povodňové vlny, která byla poměrně příkrá a pomalinku postupuje horní Lužnicí,“ vysvětlil hydrolog Tomáš Vlasák.

Voda postupuje velmi pomalu vlivem meandrů. V Českých Velenicích na česko-rakouských hranicích kulminovala už v úterý. Krátkým úsekem, který auto přejede za čtvrt hodiny, postupuje 30 až 40 hodin, dodal. Na hraničním soutoku Lužnice a Křemelice teklo zhruba 80 metrů krychlových vody za sekundu, nyní ve stanici Pilař u Majdaleny je to necelých 52 kubíků. Vlna se tedy postupně snižuje.

/*json*/{"map":{"lat":49.1493767672,"lng":14.7052001953,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.965246,"lng":14.858816,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Voda se z koryta Lužnice podle Vlasáka rozlila po okolních loukách, neohrožuje domy, neteče tam zástavbou. Nikde by neměly vznikat škody, je tam široká údolní niva, ubezpečil.

Nepříjemná je podle něj situace jen pro vodáky. „Už při trochu zvýšeném průtoku se tam skrz meandry těžko jezdí, je tam silný proud. Je to tam poměrně nebezpečné. Při dosažení druhého stupně by vodáci neměli v tomto úseku řeku vůbec sjíždět. Vůbec veškeré jezy na Lužnici, a to až po Bechyni, jsou nebezpečné, protože mají hodně vody,“ upozornil.

Lužnice první povodňový stupeň překročila dnes ve dvou měřicích stanicích. V Kazdovicích dosáhla hladina 182 centimetrů v 06:00. Kulminovala tam v 08:00 na 189 centimetrech a od té doby klesá. Korytem jí tam protékalo 9,4 kubíků za vteřinu. Ve stanici Pilař překročila první stupeň ve 04:00, druhý v poledne.