Do Afghánistánu odletěli na půl roku noví čeští vojáci

Praha - Hlavní část 6. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu odletěla včera večer do Afghánistánu. Vojáci pod velením podplukovníka Ctirada Gazdy by v boji zmítané asijské zemi měli navázat na činnost svých předchůdců z 5. kontingentu, kteří v provincii Lógar působili od února. Prvních zhruba 60 vojáků nového kontingentu již do Afghánistánu odletělo asi v polovině července. „Tato takzvaná předrotace má za úkol zabezpečit plynulé převzetí úkolů, techniky, materiálu,“ řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. V hlavní části jednotky, která odletěla včera před půlnocí, bylo dalších 70 příslušníků provinčního rekonstrukčního týmu. Celkem bude v jednotce působit 260 lidí, z toho šest žen. Celá rotace skončí 20. srpna, kdy se do vlasti vrátí poslední vojáci předchozího kontingentu.

Jádro šesté jednotky provinčního rekonstrukčního týmu tvoří vojáci ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic, které doplňují specialisté z dalších 25 útvarů a zařízení AČR, mezi nimi jsou například experti na civilně-vojenskou spolupráci nebo vojenští policisté. Rozhodující částí jednotky jsou příslušníci roty ochrany, průzkumného odřadu a roty podpory, včetně týmu pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin a zdravotnického zabezpečení. Kontingent bude v Lógaru do února příštího roku. 

Pro letošní rok český parlament schválil nasazení až 535 vojáků v Afghánistánu. Kromě provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar mají Češi v zemi vrtulníkovou jednotku v provincii Paktika nebo instruktážní a meteorologický tým na mezinárodním letišti v hlavním městě Kábulu.

Vojáci 601. skupiny speciálních sil byli v Afghánistánu 18 měsíců. Bojovali s Talibanem, blokovali pohyb radikálů v provincii Uruzgán, cvičili místní armádu a léčili civilisty.
Vojáci 601. skupiny speciálních sil byli v Afghánistánu 18 měsíců. Bojovali s Talibanem, blokovali pohyb radikálů v provincii Uruzgán, cvičili místní armádu a léčili civilisty.