Policisté často bourají, za polovinu nehod sami mohou

Praha – Policisté podle statistiky svých nehod zřejmě nejsou příliš dobří řidiči. Loni havarovalo policejní auto nebo motocykl asi v 1 500 případech, přes 600 nehod zavinil právě policejní řidič. O statistice informovaly Lidové noviny. Letos pravděpodobně bude na konci roku situace ještě horší, policisté zhruba za půl roku způsobili už více než 400 nehod. Za poměrně vysokou nehodovostí může být nedostatečný výcvik.

Služební vůz policie se do nehody zaplete průměrně čtyřikrát denně. Policisté jsou ovšem přesvědčeni o tom, že počet nehod není nepřiměřený. Jízda při výkonu služby je podle dopravní policie mnohem rizikovější než běžné řízení auta. „Riziko nehody je při výkonu služby mnohem vyšší. Někdy je způsobena i úmyslně, třeba když chtějí policisté zastavit pronásledované vozidlo,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibnej.

Ředitel dopravních policistů Leoš Tržil navíc upozornil, že se do statistiky započítávají veškeré nehody včetně škrábanců, k jejichž opravě obvykle řidiči nepotřebují ani pojišťovnu.

Policisté ovšem také nemají dostatečný výcvik. Podle Lidových novin neabsolvují služební řidiči cvičné jízdy, jejich školení sice probíhá každoročně, je ale pouze teoretické. Řadu kritických situací potom za volantem prožijí až přímo v terénu.