Vydatný déšť pokryje celé Česko

Praha – Do Česka dorazil vydatný déšť. Na Vysočině stouply hladiny řek na Žďársku, na Balince v Balinách byl vyhlášen nejvyšší třetí stupeň povodňové aktivity, kolem 18:00 ale hladina klesla na první stupeň. Kromě Vysočiny očekávají meteorologové vzestupy hladin i v Jihočeském kraji a na jihu Moravy. Zejména v noci na sobotu, jak uvedl pro ČT Jan Havelka z ČHMÚ, budou srážky trvalé, během dneška může na jihu Čech spadnout až 100 milimetrů srážek. Kvůli vysoké hladině Vltavy se už odpoledne v Praze zavřela i vrata na Čertovce. Aktuální stavy na vodních tocích můžete sledovat zde.

Extrémní srážky čekají meteorologové od dnešního poledne v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém kraji a kraji Vysočina. V těchto regionech plus v Plzeňském a Libereckém kraji proto hrozí i velké nebezpečí povodní. Výstraha před velmi vydatným deštěm pak platí pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký. V Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji bude vydatně pršet dnes odpoledne.

Úhrny srážek budou většinou 10 až 30 milimetrů, ojediněle kolem 60 milimetrů za 24 hodin. Do sobotního poledne pak vedle jižních Čech také v Krkonoších a Orlických horách spadne až 100 milimetrů. Proto stoupnou hladiny řek, přičemž na menších tocích očekávají meteorologové první nebo druhé stupně povodňové aktivity, to znamená bdělost či pohotovost. Zejména v jižních Čechách a na jihozápadě Moravy to může být ojediněle i třetí povodňový stupeň. Zároveň mohou být zatopena níže položená místa, sklepy či údolní oblasti. Srážky by měly ustávat v sobotu večer a v noci na neděli.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Reportáž Štěpánky Martanové

Z 17, 6.8.2010

Předpověď počasí

Vodohospodáři z preventivních důvodů od čtvrtka snižují hladinu Vranovské přehrady na Znojemsku. Chtějí ji tak připravit na vydatný déšť, který by měl tento region postihnout dnes a především v noci na sobotu. Na horním toku Dyje již kvůli předpouštění platí dva první povodňové stupně znamenající bdělost.

Kvůli vysoké hladině Vltavy v Praze byla po 14:00 uzavřena vrata na Čertovce. Vyklidit se také musí náplavky v Praze 1, 2 a částečně na Praze 5. Už dopoledne přestaly plout i tři přívozy. Důvodem jsou vydatné deště a nutná manipulace na Vltavské kaskádě. Vltava tak v hlavním městě v podvečer dosáhne prvního povodňového stupně. „První povodňový stupeň nepředstavuje žádné ohrožení, ale preventivní opatření musí být učiněna, než nastane,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Výstraha ČHMÚ
Výstraha ČHMÚ
Více fotek
  • Výstraha ČHMÚ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1853/185213.jpg
  • Loď na Vltavě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1853/185243.jpg