Dobeš kritizuje vedení ZČU, znepokojují ho informace o vyrovnání

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) dnes kritizoval postup rektora Západočeské univerzity (ZČU) Josefa Průši, který se ve čtvrtek s exděkanem plzeňských práv Jaroslavem Zachariášem dohodl na návrhu na smír. Případnou dohodu mezi ZČU a Zachariášem považuje ministr za amorální a podle tiskové zprávy by ji vnímal jako posilování pozic těch, kteří školu poškodili. Požadavky na mimosoudní vyrovnání navíc chápe jako způsob obohacování se na úkor prostředků univerzity. Podle Průši se ale o výši Zachariášova požadavku na jednání nediskutovalo a žádná definitivní dohoda se neuzavřela.

Ministr dnes označil informace o mimosoudním vyrovnání za krajně znepokojující. Podle něj je zcela nepřijatelné, aby vedení univerzity jakýmkoliv způsobem ustupovalo lidem, „kteří zjevně poškodili jméno Západočeské univerzity v Plzni a současně dobré jméno českého vysokého školství“. Dobeš chce, aby bylo vyšetřování skandálů na ZČU dotaženo do konce. Když nebudou veřejně pojmenováni viníci a rozkryty podrobnosti případu, hrozí podle něj, že bude otřesena důvěra společnosti v základní mravní hodnoty a spravedlnost. Je proto připraven podpořit veškeré kroky akreditační komise, které povedou ke kvalitnějšímu vysokoškolskému vzdělávání.


„Požadavky pana Zachariáše, mezi kterými má být i odstupné ve výši pětadvaceti děkanských platů, to znamená částky až dvou milionů korun, považuji za zcela amorální.“


Praktiky, které se dříve objevovaly na právnické fakultě v Plzni, podle ministra nesmí mít ve vysokém školství místo: „Pokud by ministerstvo zjistilo náznak něčeho podobného na jiné vysoké škole, bude postupovat tvrdě.“ Podle Průši ale bylo předmětem jednání se Zachariášem jen ukončení jeho pracovního poměru k ZČU. „Jako rektor považuji jeho odchod za nezbytný a v tomto smyslu vedu i jednání,“ reagoval dnes Průša. Zachariáš údajně ve svém návrhu požaduje jako kompenzaci 25 děkanských platů, což je kolem dvou milionů korun. Rektor už včera uvedl, že se univerzita Zachariášovi nebude omlouvat. Strany vedly spor kvůli okamžité výpovědi, kterou exděkan dostal vloni v říjnu od nového vedení práv kvůli skandálům, jež se na fakultě začaly objevovat.

V písemném návrhu, s nímž Zachariáš na schůzku s Průšou přišel, po ZČU mimo jiné žádá, aby prohlásila pro soud, že neexistuje důvod pro okamžité zrušení jeho pracovního poměru. Dále chce, aby rektor řekl, že fakulta pochybila, když rozhodla o okamžité výpovědi. Požaduje úhradu nákladů řízení určené soudem. Z návrhu plyne, že je připraven se dohodnout na ukončení pracovního poměru. Průša neřekl, zda ZČU na nějaké Zachariášovy podmínky přistoupila. Popřel ale, že by univerzita protistraně nabídla finanční vyrovnání.

Univerzitou, respektive její právnickou fakultou loni v září otřásla aféra s takzvanými rychlostudenty a některými podivně udělenými tituly. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí již dříve odstoupili nejen proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič, ale právě i děkan Zachariáš.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24