Firma rozdává v porodnicích dárky výměnou za osobní údaje

Praha – V českých porodnicích dostanou novopečené maminky balíček plný dárků pro své miminko, na oplátku musí vyplnit kartičku s osobními údaji. Maminky tak získají reklamní krabici, už ale většinou netuší, že jejich údaje putují do soukromé firmy, která je prodává dalším obchodním subjektům. Firma své balíčky dodává do více než devadesáti procent porodnic. Některé maminky považují celou věc za zneužívání situace a taková praxe jim vadí.

Na první pohled vypadá formulář jako potvrzení o převzetí dárkového kufříku, oznámení nepatrným písmem ale při bližším prozkoumání odkryje, že jde o souhlas se zařazením do databáze soukromé firmy na celých deset let. Marketingový specialista Daniel Köppl odkrývá, že využívání nemocničního prostředí patří k velmi vděčným praktikám, protože jako pacient je člověk v určité nevýhodě díky specifickému citovému rozpoložení i pocitu fyzického znevýhodnění vůči okolí.

Formulářem získané adresy, čísla telefonu i data narození se poté dostávají do rukou dalším firmám. A v zápětí po porodu začínají několikrát týdně volat i psát třeba s nabídkou plen, krémů, výživ nebo pojištění. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů i marketingových specialistů je podobné jednání legální, ale neetické.

„V principu je to v souladu se zákonem, protože ten souhlas tam je,“ říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková s tím, že ale pochopitelně maminky, když míří na porodní sál, nemají moc chuť cokoli číst. „Z pohledu lidského je to věc, která, si myslím, je na hraně. Skoro by se dalo říct, že už je to i za ni,“ říká Daniel Köppl.

Firma Prosam, která balíčky do nemocnic dodává, se brání, že obchodníky, kterým data prodává, vybírá velmi pečlivě. Nic neetického na svém jednání nevidí. „Chápu, že maminky si procházejí traumatizujícím zážitkem, právě proto je tam ale možnost souhlas kdykoliv odvolat,“ říká manažerka Olga Růžková. Údaje o cílové rodině ale i v případě odvolání souhlasu mezitím již mají desítky společností. Maminky si navíc často neuvědomí, že je firmy kontaktují na základě v porodnici podepsané kartičky.

Formulář firmy Prosam
Formulář firmy Prosam
Více fotek
  • Formulář firmy Prosam autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1854/185320.jpg
  • Gravidita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1854/185321.jpg