Kovářová popřela vazby na Němce. Na ministerstvu prý byl už za Pospíšila

Praha – Stále nové rozpory vyvolává působnost Pavla Němce na ministerstvu spravedlnosti, stejně jako snaha současného ministra Jiřího Pospíšila zbavit se vazeb na Němcovu právnickou kancelář. Ta rezortu poskytovala profesní odborné služby. Podle dřívějších Pospíšilových vyjádření stojí za Němcovými vazbami na ministerstvo úřednická ministryně Daniela Kovářová. Ta to však v Interview ČT24 razantně odmítla, spolupráci s Němcem prý zahájil již Pospíšil za svého prvního působení v křesle šéfa justice.

„Když jsem přišla na ministerstvo spravedlnosti, tak předchozí pan ministr a ministerstvo (s Němcovou kanceláři) spolupracovalo. Zadávalo mu práci a bralo od něj práci. V minulosti se tedy nejspíš žádné problémy s touto advokátní kanceláří nevyskytly,“ řekla v ČT24 ministryně spravedlnosti z Fischerova úřednického kabinetu. Dodala, že právě za jejího působení skončila smlouva mezi rezortem a Advokátní kanceláří Němec, Bláha & Navrátilová, a prodloužena již nebyla.

Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po svém červencovém nastoupení do funkce zastavil řadu tendrů, které rezort otevřel za jeho předchůdkyně, včetně zakázky na náramky pro domácí vězení. Mj. mu vadila právě účast Němcovy kanceláře na celém projektu, a v souvislosti s tím proto vyhlásil i program „odněmcování“. Podle Kovářové šlo však i v případě náramků jen o právní posouzení smlouvy a celý pojem považuje za mediální bublinu.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Kovářová zároveň v Interview ČT24 jednoznačně popřela, že by měla s Pavlem Němcem jakékoli exkluzivní vztahy. „Za mých 14 měsíců (ve funkci) jméno pana doktora Němce nemělo moc společného s mou skutečnou činností. To zde prohlašuji naprosto jistě a jasně,“ uvedla Kovářová. „Pan expremiér Němec na ministerstvo nechodil, neradil mi a krom toho, že jeho kancelář měla s ministerstvem smlouvu v právních otázkách a že jsme se potkávali na společenských akcích, jako se všemi předchozími ministry spravedlnosti, tak žádná jiná spolupráce mezi námi nebyla.“

Kovářová: Pospíšilovy zásahy připravily rezort o půl miliardy

Exministryně rovněž upozornila, že kvůli Pospíšilovým zásahům do rozjetých projektů přijde česká justice o možnost získat půl miliardy korun. „Ministerstvo spravedlnosti zrušilo některá výběrová řízení, ve kterých jsme se přihlásili o evropské peníze. Protože harmonogram tím pádem propadne, nebude možno se přihlásit, bojovat a získat půl miliardy korun. Je škoda, že justice nebude mít takový obnos peněz k dispozici,“ konstatovala Kovářová.

Problematická by mohla podle exministryně být i budoucnost Justičního paláce. Pospíšil zrušil tendr na jeho správu v hodnotě 150 milionů korun. Podle Kovářové však v září končí smlouva se stávající firmou, a kvůli zrušenému výběrovému řízení ji nejspíš bude muset ministerstvo prodloužit. Správa paláce se tak podle ní prodraží, neboť z tendru měla vzejít levnější společnost.