Vláda vynaloží na povodně stovky milionů i vojáky, navíc chystá povodňovou daň

Praha - Na dnešním mimořádném zasedání vlády ministři rozhodli o uvolnění 40 milionů korun pro Liberecký kraj na urgentní pomoc po povodni. Peníze poslouží na pitnou vodu, dezinfekci či pohonné hmoty. Vláda zároveň počítá s tím, že ve středu na základě odhadů škod rozhodne o poskytnutí dalších 300 či 350 milionů korun na odstraňování následků povodní. Premiér Petr Nečas počítá i s dalšími náklady, dluhopisy ale vydávat nechce. Vláda kromě okamžité pomoci uvažuje i o zavedení zvláštní povodňové položky ve státním rozpočtu. 

Liberecký kraj žádal urgentní pomoc 30 milionů korun. Peníze, o kterých rozhodne kabinet ve středu, půjdou i do jiných krajů, v nichž řádila velká voda, už na odstraňování následků. Na severu Čech byl postižen také Ústecký kraj. Povodeň si vyžádala podle odhadů mnohamiliardové škody. Až je kraje a obce vyčíslí, počítá Nečas s kombinovaným nástrojem. Na obnovu půjdou peníze od státu, krajů, obcí a z pojistek. „Jsem zásadně proti tomu, abychom to řešili vydáním povodňových dluhopisů,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj jsou obligace jen signálem, že vláda nechce problém řešit jinak než zvyšováním státního dluhu. „Musíme být schopni to řešit na úkor své aktuální spotřeby,“ dodal ministr.

Petr Nečas o vládní pomoci:

0„S okamžitou platností jsme rozhodli o uvolnění 40 milionů korun, které již zítra budou na účtech Libereckého kraje. Poté, co upřesníme požadavky z ostatních krajů, vyřešíme to stejným způsobem.“

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Vláda také rozhodla, že při odstraňování následků ničivých povodní na severu Čech bude pomáhat až tisíc vojáků. Budou vyčleněni pro Integrovaný záchranný systém do konce září. Dnes ráno zasahovalo 334 vojáků. Působí hlavně na Frýdlantsku a v oblastech Chrastavy a Hrádku nad Nisou. O nasazení vojáků budou muset žádat samosprávy postižených obcí a krajů.

Hlavním úkolem armády je odklízet trosky, zprůchodňovat koryta řek a obnovovat dopravní tepny. To je svázané zejména s ženijními jednotkami, které se podílejí na obnově provizorních mostních komunikací. Právě provizorní mosty si postižené obce můžou bezplatně půjčit od státu, rozhodla vláda. Hasiči a vojáci navíc dostanou ze státních hmotných rezerv zadarmo například benzin a naftu, ale i další vybavení.

Kromě okamžité pomoci vláda uvažuje o povodňové dani
Bleskové povodně se mohou opakovat, varuje vláda a hledá způsob, jak se vyhnout tomu, aby peníze na zaplacení škod musela pokaždé složitě hledat v rozpočtu. Koalici se proto zamlouvá nápad, že každý, kdo platí daně, by měsíčně odvedl stokorunu do takzvané rezervy povodňové solidarity. Přineslo by to až čtyři miliardy ročně, které by se i v letech bez povodní mohly použít výhradně na to, co s velkou vodou souvisí. Peníze by mohl stát použít jen na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.