Varovná předpověď: Do Česka se mají vrátit vydatné deště

Praha – Postižené obce se teprve vzpamatovávají z víkendových povodní, meteorologové už ale varují před dalšími vydatnými srážkami. V noci ze čtvrtka na pátek totiž bude přes Česko přecházet zvlněná studená fronta a během 24 hodin by mohlo napršet až 50 milimetrů srážek. Český hydrometeorologický ústav ale ještě nedokáže určit přesné množství srážek, ani pravděpodobné lokality, kde by mělo pršet. Předpověď se proto bude ještě upřesňovat.

O víkendu napršelo v nejhůře postižených oblastech 150 až 200 milimetrů srážek, nejvyšší úhrny hlásil během 48 hodin Mníšek (288 mm), v Hejnicích spadlo 239 milimetrů a v Bedřichově 212 milimetrů. V noci ze čtvrtka na pátek má sice podle předpovědí meteorologů pršet mnohem méně, půda je ale v postižených oblastech nasáklá a příliš dalších srážek už nepobere. 

Rychlá povodeň se o víkendu prohnala severními Čechami a způsobila miliardové škody. Živel si také vyžádal několik obětí na životech, potvrzeni jsou zatím tři mrtví – v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě, několik dalších lidí se pohřešuje. Dnes zřejmě objevili polští záchranáři u Bogatyně 73letou ženu z Heřmanic, nalezené tělo totiž nepatřilo nikomu z tamních pohřešovaných, Poláci proto oslovili s dotazem českou stranu. Totožnost ženy ještě musí potvrdit příbuzní, šlo by už o čtvrtou obět povodní v Libereckém kraji.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí