Poslanec Huml vypověděl smlouvu s VV, Johna nevyděsil

Praha – Středočeský poslanec za Věci veřejné Stanislav Huml vypověděl se svojí stranou smlouvu, kterou před volbami podepsal. Jako první o tom informoval zpravodajský server Týden.cz. Poslanec Huml zdůvodnil své konání nesouhlasem s vyjádřeními vedení strany, které podpořilo formální uznání třetího odboje a postavilo se za činy odbojové skupiny bratří Mašínů. Podle předsedy strany Radka Johna není vypovězení smlouvy zásadní událostí v situaci, kdy mají strany vládní koalice pohodlnou většinu 118 hlasů. Strana teď ovšem může od Humla chtít sedmimilionové odstupné, které má být ve smlouvě zakotveno.

Podle serveru Týden.cz považuje poslanec Huml bratry Mašínovy a jejich společníka Milana Paumera za vrahy nevinných lidí. Radek John naopak tři členy skupiny, kterým se podařilo uniknout z východního bloku, vyzdvihl jako aktivní účastníky třetího odboje. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení.

Pro vedení strany není Humlův čin zásadní. „Když je 118 hlasů, nejde o drama. Nebojujeme o každý jeden hlas,“ řekl v Událostech, komentářích Radek John. „Celá ta věc vznikla, když byla stojednička,“ dodal. Předseda Věcí veřejných zároveň podotkl, že Huml i po odstoupení od smlouvy se stranou zůstává v poslaneckém klubu. „Zítra si o tom budeme na klubu povídat a já se na tu diskusi těším,“ řekl John.

Video Rozhovor s R. Johnem, J. Mečířem a S. Eichlerem
video

Rozhovor s R. Johnem, J. Mečířem a S. Eichlerem