Po záplavách je stále neprůjezdných pět tratí, problémy jsou i na silnicích

Liberec / Ústí nad Labem - Českým drahám (ČD) se podařilo po víkendových povodních obnovit vlakový provoz mezi stanicemi Boletice nad Labem a Velké Březno. Uzavřeno tak zůstává pět tratí v Ústeckém a Libereckém kraji, někde vlaky nelze ani nahradit autobusy. Voda a sesuvy půdy poničily i řadu silnic, jen v Libereckém kraji silničáři evidují 44 poškozených komunikací, řada z nich zůstává neprůjezdná. Další desítky poničených vozovek jsou na Děčínsku.

Na většině poškozených tratí stále vlaky nejezdí

V úseku mezi Boleticemi a Velkým Březnem na trati Ústí nad Labem-Střekov - Děčín vede v současné době provoz jen po jedné ze dvou kolejí, takže vlaky musí jet nižší rychlostí a zvýší zpoždění o pět až deset minut, uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Omezení podle něj potrvá do konce srpna.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Reportáž Terezy Baldové

UvR 11.8.10

Reportáž Luboše Rosího

V úterý se podařilo částečně obnovit provoz v úseku Frýdlant v Čechách - Minkovice na trati Liberec - Černousy. I nadále je zde však v úseku Mníšek u Liberce - Frýdlant v Čechách - Višňová a zpět zavedena náhradní autobusová doprava. Trať by mohla být zprovozněna 18. srpna.

Vlakový provoz je stále přerušen také na tratích Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem, kde by měla být doprava obnovena 13. srpna, v úseku Frýdlant v Čechách a Jindřichov pod Smrkem, který by měl být zprovozněn 18. srpna, a na trati Liberec - Chrastava, kde by opravy měly skončit 22. srpna.

Nesjízdné trati s náhradní autobusovou dopravou

  • trať 037 Liberec – Černousy (v úseku Frýdlant v Čechách - Minkovice a zpět je částečně obnoven provoz vlaků), NAD jezdí pouze v úseku Mníšek u Liberce - Frýdlant v Čechách – Višňová
  • trať 038 Raspena – Bílý Potok pod Smrkem v celé délce
  • trať 039 Frýdlant v Čechách – Jindřichovice pod Smrkem v celé délce
  • trať 081 (Děčín – Č. Lípa / Rumburk) v úseku Děčín – Františkov nad Ploučnicí / Jedlová
  • trať 089 (Liberec – Zittau – Rybniště) v úseku Liberec – Hrádek nad Nisou

Dva úseky zůstávají i nadále mimo provoz na trati Děčín-východ - Benešov nad Ploučnicí. Mezi Benešovem nad Ploučnicí a Františkovem nad Ploučnicí by vlaky měly začít jezdit 16. srpna, podstatně déle bude trvat výluka v úseku Česká Kamenice - Jedlová, který by měl být zprovozněn až 22. října. Podle Joklíka se výhledy na zprovoznění tratí mohou měnit.

Na většině míst s výlukami byly vlaky nahrazeny autobusy, náhradní dopravu však kvůli poškozeným silnicím stále není možno zavést mezi stanicemi Višňová a Černousy a v úseku Hejnice - Bílý Potok pod Smrkem, upozornil mluvčí.

Veřejná doprava je v postižených oblastech zdarma

Liberecký kraj v úterý oznámil, že veřejná autobusová doprava v záplavami postižených oblastech Frýdlantska, Chrastavska a Hrádecka bude od dnešního dne zdarma. Dopravu zajistí autobusy ČSAD Liberec.

Dopravu komplikují propadlé silnice a stržené mosty

Záplavy poškodily také silnice, vozovky se na řadě míst propadly, utrhly nebo je voda úplně odnesla, někde je poškodily sesuvy půdy. Dopravu znemožňují i zbořené mosty. V Libereckém kraji silničáři evidují 44 vážně poškozených komunikací, z toho 16 úseků silnic je zcela neprůjezdných nebo dlouhodobě uzavřených.

Silničáři jako prioritní označují opravy silnice v Kryštofově údolí na Liberecku, kde je propadlá a utržená vozovka, a trasu Andělka - Předlánce, na níž jsou tři poškozené mosty, silnice je propadlá a utržená a navíc stále zaplavená vodou. Uzavírka je také na silnici I/13 od Liberce, a veškerá doprava tam teď proto projíždí přes Dětřichov. Podle Stanislavy Jakešové z krajského dopravního odboru by mohla být státní silnice provizorně opravena ve čtvrtek večer. Kvůli zničeným mostům jsou a nadále budou neprůjezdné silnice ve Višňové mezi Vískou a Kunraticemi, dále mezi Minkovicemi a Poustkou.

Na opravy krajských silnic II. a III. tříd a mostů bude Liberecký kraj podle odhadů potřebovat 1,5 miliardy korun, na 90 milionů odhadlo škody Ředitelství silnic a dálnic na hlavních tazích.

Škody na silnicích v Ústeckém kraji přesáhly 400 milionů

V Ústeckém kraji poškodila voda silnice ve 37 obcích. Poškodila nebo zničila 146 mostů a lávek pro pěší. Nákladní auta po sesuvu půdy nemohou projet po klíčové silnici I/8, takže musí objíždět nedostavěnou dálnici přes krajské město. Tam se denně vytvářejí dlouhé kolony. Oprava poškozeného tahu přitom potrvá několik týdnů.

Zcela neprůjezdná je kvůli strženému mostu silnice z Hřenska do Mezné, jeho provizorní náhradu teď staví armáda. Na Děčínsku mezi Boleticemi nad Labem a Malou Velení na silnici spadla podmáčená opěrná zeď, ze stejného důvodu je uzavřená i silnice mezi Těchlovicemi a Rychnovem. Uzavřený je i poškozený most mezi Českým Bukovem a Povrly. Na Ústecku řidiči stále neprojedou silnicí mezi Brnou a Sebuzínem po pravém břehu Labe mezi Ústím a Děčínem.

Podle krajského úřadu jsou následky srpnových povodní nejhorší od roku 2002. Opravy silnic budou stát nejméně 410 milionů korun, kraj doufá, že mu výrazně pomůže stát.

Aktuální dopravní informace o stavu silnic naleznete zde, informace o výlukách na železnici zde a informace o stavu řek zde.