Povodně na Liberecku vyplavily areál chemičky, lidé mají zamořené studny

Liberec - Povodně zasáhly i mnoho průmyslových areálů, odkud odtekla řada chemikálií a ropných látek. V Mníšku u Liberce voda vyplavila bývalou chemičku J.G.Heusser. Kromě vyplavených jímek voda odnesla i několik sudů s neznámými chemikáliemi. Podle inspektorů životního prostředí jde o nejvážnější případ, jaký kdy řešili.

V Mníšku se sudy s chemikáliemi povalují i šest dní po povodni, více než polovina studní je v obci zamořená. Podle starosty Mníšku Romana Slezáka v obci operují hasiči i chemická jednotka armády, odebírají vzorky a zjišťují, jaké látky se v chemičce vyráběly ještě před rokem 1989. „V každém případě unikly některé ropné látky, o tom víme. K tomu zřejmě unikla i rozpouštědla a činicí prostředky pro textilní průmysl,“ uvedla ředitelka liberecké České inspekce životního prostředí Hana Kolářová. 

Hygienici upozorňují, že by lidé v Mníšku i dalších obcích dále po proudu Jeřice vůbec neměli studny využívat. Ropné látky jsou totiž zdraví škodlivé. „Jedná se o dlouhodobé účinky včetně karcinogenních a mutagenních účinků. Některé ty látky mají akutní toxický účinek,“ vysvětluje ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. 

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Dokonce ani správce areálu chemičky Ondřej Stehlík netuší, co mohly sudy obsahovat. V továrně se ale až do loňska vyráběla odmašťovadla. Povodňová vlna přitom nejvíc zasáhla právě sklad chemických zásob. 

Vyplavená chemička je nejvážnějším případem, který teď inspektoři životního prostředí řeší. Povodňová vlna ale zasáhla také sběrný dvůr ve Frýdlantu, čistírny odpadních vod, autoservisy a čerpací stanice. Inspektoři proto očekávají, že unikla hlavně nafta, benzin, různé barvy a oleje.