Český silniční pirát jel na chorvatské dálnici 246 km/h

Split (Chorvatsko) - Policisté v Chorvatsku přistihli českého řidiče, který na dálnici A1 uháněl ve svém audi rychlostí 246 kilometrů v hodině. Trvalo jim asi šest minut, než ho vůbec zastavili. Český silniční pirát, který nakonec dostal pokutu asi 23 000 korun, totiž nereagoval na sirénu ani maják. Policie se domnívá, že si jejich vozidla kvůli vysoké rychlosti zřejmě vůbec nevšiml. Dnes o případu informoval mimo jiné zpravodajský server Danas.hr.

„Neviděl jsem vás,“ řekl podle policie Čech, když byl po několikaminutovém stíhání zastaven. Událost se stala už v červenci na dálnici ze Splitu do Záhřebu, teprve nyní ale úřady zveřejnily videozáznam Čechovy jízdy. Na chorvatských webech se záběry vzápětí zařadily mezi nejsledovanější.

Chorvatské dálnice povolují maximální rychlost 130 kilometrů v hodině, Čech ji ale se svým audi překročil téměř dvojnásobně. Během své divoké jízdy se dopustil několika riskantních manévrů. V rychlosti 233 kilometrů v hodině například předjel nákladní vůz, které v tu chvíli předjíždělo jiné osobní auto. Skulinu pro předjetí našel v mezeře mezi oběma vozy. Nakonec se policii podařilo Čecha předjet a donutit ho zastavit.

Čech dostal pokutu 6 700 kun (asi 23 000 korun). Podle Danas.hr zůstává ovšem otázkou, zda je takovýto trest dostatečný, když ohrozil životy několika lidí a navíc nezastavil na policejní výzvu. Chorvatský list připomněl také podobný případ, který se nedávno stal ve Švýcarsku. Švédovi, který v alpské republice uháněl rychlostí až 290 kilometrů v hodině, hrozí totiž finanční postih až milion švýcarských franků (téměř 18 milionů korun). Pokutu soud ve Švýcarsku určuje podle příjmů hříšníka.