ČEZ odvolal kalamitní stav v libereckém okrese

Liberec – Energetikům už se podařilo na Liberecku odstranit většinu poruch, které způsobily víkendové záplavy. ČEZ proto ve 22:00 odvolal kalamitní stav pro okres Liberec. Tato oblast byla poslední, kde ještě kalamitní stav platil, už ve středu byl odvolán v okresech Děčín a Česká Lípa. Elektrárenská společnost předběžně odhaduje škody způsobené záplavami na deset milionů korun.

Kolem 17:00 byli v Libereckém kraji bez dodávky elektřiny už jen jednotliví odběratelé - jednalo se o 30 odběrných míst. Tento počet se podle mluvčí ČEZu pro severní Čechy Soni Holingerové do dnešního večera ještě sníží. Po víkendových povodních bylo bez proudu v Libereckém a Ústeckém kraji přes dva tisíce odběrných míst.

Postiženým zákazníkům, kteří měli nebo mají zatopené domovy, Skupina ČEZ nabízí, že její odborníci zdarma prohlédnou jejich domy. Odborník určí, zda je možné a bezpečné dům připojit k síti. Zájemcům stačí, když zavolají na poruchovou linku Skupiny ČEZ 840 850 860.

Vodní živel poškodil i plynová vedení, na severu Čech zůstává bez dodávek přes tisíc odběratelů. Podle mluvčího RWE distribuční služby Jiřího Bezděka plynaři předpokládají, že do konce víkendu bude bez dodávek plynu kolem 500 odběratelů. Bezprostředně po záplavách bylo na Liberecku a Ústecku bez plynu přes 4 000 domácností.