Státní zástupci kritizují policii, že dopadá málo pachatelů

Praha - Státní zástupci nejsou spokojeni s prací policie, pokud jde o počty případů, ve kterých se podaří najít pachatele. Podle statistik totiž jen každý sedmý případ, který policie prošetřuje, vede k obvinění konkrétního člověka. Nejhorší je situace v Praze, zejména v oblasti majetkové trestné činnosti.

Pod Vrchní státní zastupitelství v Praze spadá osm českých krajů a Praha. V roce 2009 tu státní zástupci prošetřovali více než dvě stě dvacet tisíc případů. Obvinění si ale vyslechlo jen třicet tisíc lidí. Podobný trend pokračuje i letos. Za první pololetí letošního roku byly zahájeny úkony trestního řízení ve 107 000 případech, obviněno bylo čtrnáct tisíc lidí. Podle vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly navíc v devadesáti procentech odložených případů jde o neznámého pachatele. To je nejčastěji případ drobných krádeží, vykradených aut nebo krádeže pomocí počítačů či bankomatů (tzv. nová kriminalita).

Policie kritiku odmítá. Podle ní jsou do odložených případů počítány i případy, kdy se žádný trestný čin nestal, šlo o sériovou trestnou činnost, nebo kdy byli odhaleni nezletilí pachatelé, kteří nemohou být postaveni před soud. „Pakliže se nějaký trestný čin stal, my se ho snažíme prokázat a myslím si, že není nic proti ničemu, pokud zahájíme víc úkonů trestního řízení, než kdybychom jich zanedbali a zahájili méně,“ vysvětluje náměstek policejního prezidenta Viktor Čech.

Dlouhodobě je situace nejhorší v Praze, která je pro zloděje tranzitním městem – to znamená, že člověk do Prahy přijede, spáchá zde trestný čin, například vloupání či krádež, a pak zase odjede. Nejméně úspěšná je policie u majetkové trestné činnosti a u krádeží přes počítač. Vysokou úspěšnost naopak má u těch nejzávažnějších zločinů, jako jsou vraždy.