Záchranáři hledají v Cidlině u Chlumce pohřešovaného vodáka

Hradec Králové - Záchranáři pátrají v řece Cidlině v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku po mladíkovi, který se v sobotu večer převrátil s lodí na jednom z jezů. Policistům se podařilo z vody zachránit druhého z vodáků. Policisté a hasiči po mladíkovi pátrali již v sobotu večer, dnes pátrání pokračovalo po celý den, ale bez výsledku.

Mladíci sjížděli v sobotu večer jeden z jezů na dětském nafukovacím člunu. Cidlina je po deštích rozvodněná, a plavidlo se tak na jednom z jezů převrátilo. „Sjíždět řeku v tomto stavu na nafukovacím dětském člunu je opravdu dost…. nechci říct hloupé, ale pošetilé,“ řekl velitel zásahu z chlumeckého sboru dobrovolných hasičů Pavel Macháček.

Na Cidlině v nedalekém Novém Bydžově od sobotního odpoledne platil první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity. Zatímco v sobotu v sedm hodin ráno hladina řeky dosahovala 94 centimetrů, dnes ve stejný čas to bylo 184 centimetrů.

„Poplach byl vyhlášen před půl jedenáctou večer. Po dojetí už na místě byla policie, která jednoho z vodáků vytáhla z řeky. Od té doby monitorujeme řeku a hledáme druhého,“ dodal Macháček. Do hledání muže se zapojili hasiči i policejní potápěči, kteří pátrali přibližně v dvanáctikilometrovém úseku až po rybník v Žehuni, do kterého Cidlina přitéká. „Prohledává se řeka Cidlina, jak břehy, tak i dno a okolí řeky - v případě, že by se muži podařilo dostat se na břeh,“ řekl policista Zbyněk Hanuš.

Záchranáři pomáhali i na Metuji

Dnes časně ráno pomáhali záchranáři také dvojici tonoucích z řeky Metuje v Josefově na Náchodsku. „Oba byli pod vlivem alkoholu, zřejmě se jednalo o účastníky hudebního festivalu, který se konal v Josefově. Po vytažení z řeky jsme je předali do péče záchranářů, ale zřejmě nešlo o nic vážného,“ uvedl operační důstojník náchodských hasičů.

Záchranáři pátrají na východě Čech od minulého týdne také po vodákovi, který patrně utonul ve středu odpoledne na jezu v Tuněchodech na Chrudimsku.