Bouřky v Česku - kroupy zasypaly střední Čechy i Prahu

Praha - Nad Prahou se v neděli pozdě večer přehnaly dvě vlny bouřek doprovázené kroupami. Podle informací pražské záchranné služby bylo zraněno šest lidí, hlavně v pražské čtvrti Krč. Prudký déšť si během noci a rána vyžádal 130 výjezdů hasičů. Hasiči především odčerpávali vodu ze sklepů a odstraňovali spadané stromy a větve. Stejná situace platila i na Mělnicku a Neratovicku, bouřky rovněž zkomplikovaly železniční dopravu.

Bouřka přišla do Prahy kolem deváté hodiny večer a trvala přes půl hodiny. Druhá vlna deště přišla kolem půlnoci. Kroupy během čtvrt hodiny polámaly stovky stromů, rozbíjely skla v oknech, ničily tašky na střechách a také fasády domů. Pamětnicí tak silné krupobití nepamatují. „Poslední krupobití bylo před 13 lety a to bylo podstatně menší, protože nerozbíjelo okna a jenom lehce ničilo střechy na rozdíl od toho včerejšího,“ uvedl místostarosta Prahy 11 Jiří Maixner.

Voda zaplavila vestibul metra Můstek

Video Noční bouře nad Prahou
video

Noční bouře nad Prahou

Kroupy způsobily i několik úrazů. Podle mluvčí pražské záchranné služby bylo patrně nejvážnější poranění muže, na něhož spadlo střešní okno - rozbité sklo mu poranilo nohu a bylo příčinou tepenného krvácení. Další muž utrpěl úraz hlavy. Zraněny byly i čtyři ženy, a to na hlavě a po pádu na zádech.

Hasiči kvůli bouřce zasahovali v celé metropoli, především pak v okolí Vltavy, v centru Prahy, na Chodově a v Libuši. „Nejvíce byla postižená část Vinohrad, Praha 5, Praha 4, Krč, Libuš, Chodov a Jižní Město,“ uvedla mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Pavlína Adamcová. Zaměstnávaly je hlavně zatopené sklepy, podle svědků voda natekla i do vestibulu stanice metra Můstek v centru Prahy, odkud se musela vyčerpávat. Divadlu ABC zatopila voda šatny, sklad dekorací a technické prostory. Škoda půjde do stovek tisíc korun. Zateklo i do suterénu divadel Minor a v Dlouhé.

Bilance pojišťoven: Tisíc pojistných událostí

Praha také hlásí nejvíce pojistných událostí a počet poškozených vozidel v hlavním městě se odhaduje na několik tisíc. Nahlásit škodu pojišťovnám nebylo dnes vůbec jednoduché. Řidiči na spojení s operátorem čekali desítky minut i hodiny. Linky kolabovaly, i přesto, že pojišťovny posílily počty operátorů. Podle Dagmar Koutské z odboru komunikace České pojišťovny evidují již 1 300 pojistných událostí. „Lidé nejčastěji hlásí poškozené automobily z krupobití, rozbitá skla, poškozené střechy, kapoty, karoserie. Z pojištění staveb a domácností jsou to pak rozbité střešní krytiny a následné zatečení, rozbitá okna,“ uvedla Koutská.

Lidé podle ní mají několik možností. V případě poškozených domácností vše nafotit, v případě automobilů buď škodu nahlásit na lince klientského servisu, nebo si nechat vůz prohlédnout na některém z pražských prohlídkových míst. Pojišťovny vyzývají ty motoristy, kteří mají poškozenou jen karoserii, aby byli solidární a s opravou kvůli řidičům s rozbitými skly nepospíchali.

Bouřka řádila také na Mělnicku, odřízla i hřbitov

Ve středních Čechách bouřka udeřila zejména na Mělnicku a v okresech Praha-východ a Praha-západ. Větrná smršť přidělala práci i energetikům, podle mluvčího skupiny ČEZ Martina Pavlíčka byly dnes ráno bez proudu desítky až stovky domácností v oblasti mezi Neratovicemi a Mělníkem. I zde hasiči vyjížděli k popadaným stromům a čerpali vodu ze sklepů a garáží. Lagunu čerpali z křižovatky v Chlumíně na Mělnicku nebo u benzinové stanice v Kokořínské ulici v Mělníku.

Na některých mělnických ulicích srazila větrná smršť stromy na zaparkovaná auta. Mnoho popadaných a nezajištěných stromů leží také na hřbitově svatého Václava v Pražské ulici, strážníci ho proto museli do odvolání pro veřejnost uzavřít. Částečně je uzavřen i park Na Polabí, spadlé stromy jsou i v parku u Masarykova kulturního domu. Poškozena byla rovněž řada dopravních značek. Podobné problémy hlásí i Neratovice, vítr tam pokácel například patnáctimetrové stromy v Kojetické ulici nebo stožár elektrického vedení.

Železnice pod větvemi stromů

Bouřka působila potíže i na železnici, několik tratí bylo kvůli popadaným stromům mimo provoz. Přerušeny byly některé úseky Posázavského pacifiku a u Všetat hlavní trať z Ústí nad Labem do Kolína. Cestující jsou přepravováni náhradní autobusovou dopravou, totéž platí i pro úsek Mšeno–Skalsko (trať Mladá Boleslav – Mělník). Na trati z Prahy do Plzně mezi stanicemi Zdice a Hořovice přerušil dopravu výpadek napájení zabezpečovacího zařízení. Během dne by měl být provoz na všech úsecích obnoven.