Brutální násilník dopaden s pomocí databáze DNA

Ostrava – Ostravská policie po dvou letech dopadla 46letého muže, který brutálně znásilnil a pořezal o rok mladší ženu v Ostravě-Michálkovicích. Pomohla jim k tomu Národní databáze DNA, s pomocí které se podařilo genový profil pachatele nalézt. Násilník je už v ostravské vazební věznici, kde čeká na obžalobu. Hrozí mu až 8 let vězení za znásilnění a výtržnictví.

Muž v listopadu 2008 napadl ženu nedaleko autobusové zastávky v místní části Michálkovice. Vytáhl na ni nůž a zatáhl ji mezi domy. „Žena se bránila a při tom ji dnes už obviněný pořezal v obličeji,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že oběť útočník znásilnil opakovaně. Agresor nakonec oběť zanechal na zastávce a z místa utekl.

Policie na místě činu zajistila genetický materiál, pachatele se však vypátrat nepodařilo. Úspěchu dosáhli vyšetřovatelé až po dvou letech - paradoxně při jiném případu. Pachatel už byl v minulosti trestaný, proto jeho genetický profil obsahovala Národní databáze DNA. „Posun ve vyšetřování znamenalo porovnání našich údajů s registrem databáze. Tam experti našli shodu a takto se nám podařilo útočníka identifikovat. V databázi byl kvůli jiné trestné činnosti násilného charakteru, za což byl muž odsouzen,“ dodala mluvčí.

Video Násilník dopaden
video

Násilník dopaden

Kriminalistický ústav vede databázi od roku 2002 a základní technologii převzal od amerického úřadu pro vyšetřování (FBI). V současnosti obsahuje verze pro ČR na 70 tisíc profilů.