Na eskalátorech v metru přibudou bezpečnostní kartáče

Praha - Na pohyblivých schodech v pražském metru přibudou v příštím půlroce takzvané odkláněcí kartáče, které by měly zvýšit bezpečnost cestujících. Opatření se dotkne starších eskalátorů vyrobených v 80. letech minulého století, kterých je v pražské MHD celkem 103. Podnik tak reaguje na případ z minulého týdne, kdy eskalátor skřípnul nohu dvouletému chlapci.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) postupně vyměňuje starší typy pohyblivých schodů. Na kompletní výměnu ale nemá dostatek peněz, podle předsedy představenstva dopravního podniku Davida Vodrážky (ODS) by si to vyžádalo náklady ve výši zhruba pět až šest miliard korun. Pohyblivé schody navíc mají životnost do roku 2020.

Proto chce v příštích měsících na eskalátory umístit odkláněcí kartáče. Ty budou umístěny na bočních stěnách zábradlí a měly by zakrýt případné mezery, které u starších typů eskalátorů mohou být mezi stěnou a pohyblivými schody. Cestující se tak nohou nebudou moci dotýkat okraje schodu. Kolik bude opatření stát, podnik nezveřejnil. Nové eskalátory už jsou těmito kartáči vybaveny, má je i část starších typů, například ve stanici Křižíkova.

Podle Vodrážky ale žádné pohyblivé schody nemohou zajistit stoprocentní bezpečnost. Příčinou všech podobných úrazů, jaký se stal minulý týden, byla podle něj v minulosti neukázněnost dětí a nepozornost rodičů.

Kromě kartáčů připraví podnik informační kampaň pro mateřské školy a první stupeň základních škol. Všechny školy dostanou brožuru a letáky s instrukcemi, jak bezpečně cestovat po pohyblivých schodech.

Ročně se podle dopravního podniku na eskalátorech v pražské MHD zraní stovky lidí. Část z nich je podle ředitele podniku Martina Dvořáka také pod vlivem alkoholu nebo drog. Za první pololetí tohoto roku zaznamenal podnik 185 úrazů na pohyblivých schodech, z toho byly tři případy, kdy si dítě zaklínilo nohu. Naposledy se to stalo minulý týden ve stanici Anděl. Zranění nebylo vážné.

Metro Pražského povstání
Metro Pražského povstání