Procházka obviněný z „krádeže století“ byl v Německu

Praha - Kriminalisté objevili na videozáznamu z německého letiště Františka Procházku, který čelí obvinění z krádeže více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S. Záznam pochází ze dne, kdy se „krádež století“ stala. Informaci zveřejnil server iDnes.cz. Policie po Procházkovi marně pátrá téměř tři roky a s jistotou neví ani to, zda muž stále žije.

Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová serveru řekla, že policie získala záznam Procházky, kterého zachytil kamerový systém před letištěm ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle ní na případu stále pracuje speciální tým kriminalistů, který je ale nyní menší než dříve.

Přes 560 milionů korun zmizelo z budovy pražské bezpečnostní agentury G4S 1. prosince 2007. Výše odcizené částky zřejmě nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby. Krátce poté, co zmizení peněz vyšlo najevo, policie z činu obvinila Procházku, který v pobočce agentury pracoval jako strážný. Údajně vzal bankovky z trezorové místnosti společnosti a v taškách je donesl k vozu, s nímž odjel jeho komplic. Auto, který se na první pohled nijak nelišilo od služebních vozidel firmy, si Procházka opatřil již o několik let dříve. Je proto možné, že krádež dlouhodobě plánoval.

Pokud je Procházka skutečně pachatelem, po ukradení peněz si počínal chladnokrevně: v práci, tedy na místě činu, zůstal až do konce pracovní doby. Poté beze stopy zmizel. Někteří experti se domnívají, že Procházku využila organizovaná skupina, která se ho po krádeži zbavila jako nepohodlného svědka. Pátrání po muži komplikuje i fakt, že šlo o uzavřeného člověka, který nevyhledával společnost a s nikým příliš nehovořil o svém soukromém životě.