Sněmovna by měla o ombudsmanovi rozhodnout do 7. září

Praha - Poslanecká sněmovna by měla nejpozději do konce příštího týdne obdržet od Senátu a prezidenta návrhy na nového ombudsmana. Z nominovaných by měla veřejného ochránce práv zvolit nejpozději do 7. září. Sněmovna bude veřejného ochránce práv volit už podruhé. Naposledy, začátkem července, nevybrala žádného ze čtyř navržených kandidátů. Nový ombudsman by měl nahradit zesnulého Otakara Motejla.

Koho senátoři a prezident doporučí, není jasné. Senátorské kluby ČSSD a TOP 09 zatím nominovaly bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou, klub ODS by měl o kandidátovi jednat dnes. Definitivně Senát zvolí dva uchazeče na schůzi 25. srpna.

Naposledy horní parlamentní komora doporučila Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Prezident pak nominoval exposlankyni ODS Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Ačkoliv většina poslaneckých klubů deklarovala podporu Šabatové, ta nakonec v tajné volbě nezískala dostatečný počet hlasů pro zvolení. Volba tak začala znovu od začátku.

Šedesáti denní lhůta pro zvolení ombudsmana vyprší poslancům 7. září. Poslanci se tak kvůli volbě budou muset sejít na mimořádném jednání, protože řádná schůze je naplánovaná až na 21. září. Schůzi bude svolávat předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová. Ta v minulém týdnu řekla, že termín zatím není přesně stanoven. Bude to prý ale okolo 7. září.

ODS navrhne až tři nové kandidáty

Senátoři ODS zvažují nominaci dvou až tří nových kandidátů na veřejného ochránce práv, jež by konkurovali bývalé zástupkyni ombudsmana Anně Šabatové, kterou už podruhé navrhli senátoři z ČSSD a klubu TOP 09 a Starostové. Konkrétní jména ale předseda klubu senátorů ODS Tomáš Julínek neprozradil. Prý pro ně chtějí nejdřív vyjednat možnou podporu u ostatních koaličních stran, tedy TOP 09 a Věcí veřejných. Julínek pouze potvrdil, že senátoři ODS už nebudou znovu navrhovat ani předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, současnou zástupkyni ombudsmana Jitku Seitlovou a ani bývalou ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou.

Kandidáti na ombudsmana
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Třeštík