Na vládě opět půjde o státní maturity

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) bude dnes na zasedání vlády bojovat za státní maturity. Chce totiž dodržet schválený plán projektu, podle kterého by na studenty v říjnu čekala generálka jednotných zkoušek dospělosti a už příští rok by měly maturity odstartovat naostro. Dobeš podle vlastních slov také ví, jak celý systém zlevnit o třicet milionů. Proti spuštění maturit v příštím roce letos dvakrát demonstrovali studenti, petici proti jejich startu podepsali kantoři ze 180 středních škol. Vyčítají jim hlavně jejich nepřipravenost. Státní maturity se přitom řeší už 14 let.

Státní maturity dlouhodobě ušetří české pokladně miliardy – zní hlavní argument ministra školství Dobeše, kterým se bude snažit přesvědčit ostatní členy kabinetu, aby projektu dali zelenou. Už teď je ale jasné, že představy ministra Dobeše narazí na zasedání vlády na další plány, jak se státními maturitami naložit. Třeba premiér Nečas je k projektu skeptický: „Já osobně si myslím, že vláda rozhodne o odkladu státních maturit o další rok a po proběhnuté generální zkoušce a provedené analýze se potom vláda rozhodne, jestli ten model zachová.“

Právě výsledky státních maturit by mohly podle návrhu ministerstva také sloužit při rozhodování o tom, které střední školy se zachovají a které se zruší či sloučí s jinými. Díky jednotným maturitám a nastavení určité laťky znalostí prý také klesne zájem o střední školy až o deset procent a víc dětí bude chtít na učiliště. Jednotné maturity by tak podle ministerstva školství mohly díky rušení škol a novému systému přijímání na vysoké školy podle výsledků maturit přinést úspory v řádu miliard korun. Ministerstvo je však dlouhodobě kritizováno za předraženost maturit, jejich příprava a realizace přijde do roku 2012 na více než 725 milionů. 

Video Dobeš bude bojovat za státní maturity
video

Dobeš bude bojovat za státní maturity

„Nezastupitelnou roli sehraje reforma maturitní zkoušky ve zvýšení kvality vzdělávání na středních školách,“ uvádí se v materiálu ministerstva, který jde dnes na vládu. Jednotná maturita podle textu zřejmě od středoškolských studií odradí některé méně nadané studenty. Nyní získávají maturitu tři čtvrtiny populačního ročníku, do roku 2016 by to prý mohlo být 65 procent dětí. Státní maturita by prý mohla až na polovinu snížit počet uchazečů o nástavbové studium s maturitou. Tato opatření by prý mohla ročně přinést úspory ve výši 0,5 až 1,5 miliardy korun. 

Dalších 50 až 70 milionů za rok by prý mohly v budoucnu ušetřit vysoké školy, pokud by si samy neorganizovaly přijímací řízení a spolehly se na výsledky státní maturity. Díky maturitám by se prý také mohla snížit „úmrtnost“ vysokoškolských studentů. Na univerzity by se totiž dostali opravdu jen lidé, u nichž maturita garantuje určitý objem znalostí.

Ministři také proberou novelu zákona o loteriích z dílny pražského zastupitelstva. Praha chce prosadit tvrdší podmínky pro udělování licencí na provoz videoloterijních terminálů. Znovu se vláda vrátí k návrhu novely azylového zákona, který minulý týden už podruhé odložila. Předpis má zavést průkazy povolení k pobytu s biometrickým zobrazením obličeje a otisky prstů.