V Praze se mění jízdní řády některých linek MHD, metro pojede déle

Praha - Pražané mají dnes v noci poprvé možnost využít prodlouženého provozu metra. O celou hodinu déle budou jezdit soupravy na trase A. Na zbývajících dvou linkách prodlouží vlaky provoz o 50 minut. Na metro budou navazovat tramvaje i autobusy. Na lince B bude jezdit také častěji, všechny spoje budou nově zajíždět až do konečných stanic. Změny se nevyhnuly ani některým tramvajím a autobusům. Úpravy zlepší návaznost spojů, uvedl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze a okolí organizuje MHD.

O prázdninách ovlivňovaly jízdní řády mnoha linek MHD výluky, od 1. září se jízdní řády metra a některých tramvají a autobusů změnily trvale. Například tramvaje číslo 14 v úseku Lazarská - Zborovská nově v obou směrech jedou přes zastávky Myslíkova a Jiráskovo náměstí. Změny čekají také linky 15, 21, 25 či 26.

Od září se také opět změnila dopravní situace na Letné, kde nadále vzniká tunel Blanka. Obnoven je tramvajový provoz mezi Špejcharem a Vítězným náměstím. Do 1. října ale ještě zůstane mimo provoz trať mezi Prašným mostem a Brusnicí.

Tramvaje

14v úseku Lazarská – Zborovská je nově vedena obousměrně přes zastávky Myslíkova a Jiráskovo náměstí
15linka je ve směru od Vysočanské ukončena v obratišti Špejchar; v ranní přepravní špičce pracovních dnů je prodloužena o úsek Hradčanská – Dejvická – Červený Vrch – Divoká Šárka
21v úseku Národní třída – Palackého náměstí je nově vedena přes zastávky Karlovo náměstí a Moráň
25linka je po ukončení výluky opětovně prodloužena do zastávky Vypich
26, 56v úseku Masarykovo nádraží – Strossmayerovo náměstí je obousměrně vedena přes zastávky Náměstí Republiky a Dlouhá třída

Mezi nejdůležitější změny v autobusové dopravě podle Drápala patří to, že linka 102 bude jezdit v úseku Nádraží Holešovice - Kobylisy celý den a po celý týden.

Autobusy (výběr nejdůležitějších změn)

102v úseku Nádraží Holešovice – Kobylisy v provozu celodenně a celotýdenně
110část spojů je prodloužena o úsek Obchodní centrum Čakovice – Třeboradice (– Teplárna Třeboradice) náhradou za zkrácenou linku 269
151úprava provozu v souvislosti se změnou linky 158, v úseku Poliklinika Prosek – Třeboradice v provozu pouze v pracovní dny cca od 6:00 do 18:00 v intervalu 30 minut
158 ve špičkách pracovních dnů jsou zavedeny vložené spoje v úseku Letňany – Obchodní centrum Čakovice náhradou za linky 151 a 269
269linka je vedena v nové trase: Obchodní centrum Čakovice – Tupolevova – Letňany – Kbely – Satalice – Nádraží Horní Počernice – Ve Žlíbku – VÚ Běchovice – Pod Oborou – Hájek – Nádraží Uhříněves (provoz pouze v pracovní dny do cca 20:00)
293 linka je nově prodloužena o úsek IKEM – Nemocnice Krč – Nádraží Krč – Poliklinika Budějovická
609 nová noční linka v trase Háje – Křeslice – Nové Pitkovice – Uhříněves – Říčany, prům. areál Černokostelecká – Říčany, Rychta – Mukařov – Vyžlovka – Kostelec nad Černými lesy, nám.; v úseku Říčany, prům. areál Černokostelecká – Kostelec nad Černými lesy, nám. je linka v provozu pouze o nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli

Kromě posílení provozu metra o víkendech, které poprvé od pátku a soboty 3. a 4. září pojede o 50 až 60 minut déle a na něž budou navazovat denní tramvaje a většina městských denních autobusů, se bude také posilovat linka B. Nově pojedou do konečných stanic všechny spoje. Vlaky na ní také v ranních a odpoledních špičkách a přechodových obdobích pojedou častěji. Mezi 6:00 a 9:30 to bude jednou za dvě minuty a 20 vteřin, mezi 13:00 a 20:00 jednou za dvě a půl minuty. Prodloužení provozu bude pražský dopravní podnik stát 37 milionů korun ročně.

Pracovní doba se ale díky novému jízdnímu řádu neprodlouží jen řidičům metra, ale také městských strážníkům. Kontrolovat budou zejména přestupní stanice.

„Jízdní řád je udělán tak, aby se vlaky na jednotlivých linkách potkaly v centru, aby se cestující jenom nedostali z bodu a do bodu b, ale aby mohli i přestoupit,“ uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Na trase C bude od zahájení ranního provozu v pondělí 6. září do plánovaného ukončení denního provozu v úterý 30. listopadu probíhat ve stanici Florenc postupné nahrazování dřevěných pražců betonovými. Mezi stanicemi Hlavní nádraží a Vltavská tak bude docházet k prodlužování jízdních dob vlaků.

Prodloužení provozu metra
Zdroj: Dopravní podnik Praha
Autor: ČT24