Bývalý šéf JETE měl v aktovce část jaderného článku

Praha - Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Státní úřad pro jadernou bezpečnost se zabývají případem bývalého ředitele Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého, který šel k lékaři v areálu elektrárny s aktovkou, v níž měl část jaderného palivového článku. Informuje o tom server iDnes.cz. Hezoučký tvrdí, že měl materiál u sebe proto, aby ho ukázal studentům, které učí. Pokud by se podle serveru prokázalo, že Hezoučký porušil zákon, hrozilo by mu až pět let vězení.

Osmašedesátiletý Hezoučký, který je považován za jednoho z největších jaderných expertů v zemi, šel před několika týdny na běžnou kontrolu ke svému bývalému závodnímu lékaři v areálu elektrárny. K lékaři šel s aktovkou, v níž měl část jaderného palivového článku - konkrétně dvě pelety, tedy součásti opravdové palivové tyče používané v reaktoru. Do elektrárny pronesl Hezoučký tašku bez problémů, ale když areál opouštěl, detekční rámy spustily alarm. Vynášet radioaktivní materiál z elektrárny je totiž přísně zakázáno a pod přísným dohledem je i jakákoliv manipulace s jadernými a uranovými látkami.

Radiace materiálu byla neškodná

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová řekla, že byly porušeny „snad všechny možné předpisy, které v té věci platí“, nicméně materiál v žádném případě nebezpečný nebyl a „k žádnému ohrožení nedošlo“. Také podle vlastníka JETE, firmy ČEZ, je úroveň radiace materiálu neškodná. „Byla na hranici detekovatelnosti a nepatrně převyšovala úroveň přírodního pozadí,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Záření ze dvou pelet sice není nebezpečné, ale jejich energie by mohla po dobu čtyř let napájet dvě stowattové žárovky.

Hezoučký vysvětluje návštěvu JETE s peletami v tašce tak, že na ně zapomněl. „Měl jsem je u sebe z ušlechtilých důvodů. Půjčil jsem si je z ústavu paliv, abych je mohl ukázat studentům,“ uvedl. Hezoučký přednáší jako externí učitel jadernou energetiku na ČVUT v Praze a Elektrotechnické fakultě v Plzni.

Předměty, kvůli nimž problém vznikl, si půjčil ve firmě UJP, což je nástupce zaniklého Ústavu jaderných paliv, v pražské Zbraslavi. Zaměstnanec firmy udělal chybu, když mu zřejmě ze známosti vydal dvě staré palivové tablety oxidu uraničitého z již nepoužívaných sovětských reaktorů, tzv. pelety. Avšak bývalý ředitel JETE už nemá platné povolení SÚJB pro nakládání s radioaktivním materiálem a bez tohoto povolení nesmí s ničím takovým manipulovat. Zaměstnanec, který Hezoučkému tablety vydal, bude potrestán, řekl ředitel firmy UJP Jaromír Shejbal.

Ostuda bude dostatečným trestem

SÚJB nyní zkoumá, proč detektory či ochranka nezachytily Hezoučkého tašku už při jeho příchodu do JETE. „Zkoumáme, zda udělala ochranka chybu. Nebo zda jsou detekční rámy při příchodu logicky nastaveny na nižší citlivost než při odchodu,“ řekla šéfka SÚJB Drábová. Její úřad podle deníku nepředpokládá, že by kromě případných nápravných opatření udělil nějaké vážné sankce. „Pro všechny je dostatečným trestem ta ostuda,“ řekla Drábová.

ÚOOZ se k případu nevyjádřil. Vyšetřuje věc proto, že se jedná o manipulaci s radioaktivním materiálem, což automaticky spadá do jeho kompetence. Pokud by někoho obvinil, pak mu hrozí jeden až pět let vězení.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín