Vysoké školy čekají chudá léta, musejí ušetřit miliardy

Praha - Univerzity a vysoké školy se musí připravit na tvrdé šetření. Jen letos jim klesl rozpočet o miliardu korun, pro rok 2011 se rektoři obávají škrtů ve stejné výši. Na dnešním jednání ministra školství Josefa Dobeše (VV) upozornili, že už nemají kde šetřit a že další úspory by mohly vážně ohrozit kvalitu výuky. Dobeš zatím neoznámil přesnou částku, o jakou zkrátí výdaje na univerzity. Pouze upozornil, že škrty budou výrazné a školy by měly čerpat víc peněz z evropských fondů.

„Obáváme se, že to krácení bude přesahovat jednu miliardu korun a v takovém případě se některé školy, které nemají vytvořené třeba nějaké rezervní fondy, tak se mohou dostat do existenčních potíží,“ řekl rektor pražského ČVUT Václav Havlíček. Školy by prý například musely přijmout výrazně méně studentů nebo dokonce snížit počet pedagogů, což by určitě negativně ovlivnilo kvalitu výuky. Od roku 2007 poklesly výdaje na studenta o 20 procent.

Ministerstvo ale zatím nechce oznámit přesnou částku, jakou bude muset pro rok 2011 ušetřit na vysokých školách. Dobeš si je jistý, že škrty rozhodně nesmí snížit kvalitu výuky a že by mohly školy chybějící peníze získat efektivnějším čerpáním z fondů EU. „Variant je několik, určitě jsou ve hře i šablony podobné těm, které nedávno začaly využívat základní školy,“ uvedl. Základní školy mohou díky zjednodušenému systému čerpání získat v následujících třech letech 4,5 miliardy korun.

Video Rozhovor s Tomášem Feřtekem a Václavem Havlíčkem
video

Rozhovor s Tomášem Feřtekem a Václavem Havlíčkem

Škrty na ministerstvu školství:

Úspory se dotknou všech oblastí kromě platů učitelů a sportu. MŠMT se už letos bude muset obejít bez 3,1 miliard korun, se kterými původně počítalo, další úspory musí úředníci najít i v rozpočtu pro rok 2011. O deset procent se sníží platy nepedagogických pracovníků ve školství a vysokoškolských učitelů, o deset procent se sníží provozní výdaje a pět procent se škrtne na investicích. O čtvrt miliardy méně půjde v příštím roce také na školní pomůcky. Ministerstvo už zároveň začalo propouštět úředníky, má jich odejít až 15 procent.

Studenti
Studenti